geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Facebook

Pomoc KE dla Ukrainy i badania integracyjne ukraińskiego biznesu

Dodał: Andrzej Widera

18-10-2024 12:46


Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że ​​do końca roku Ukraina otrzyma kolejną transzę pomocy w ramach mechanizmu Ukraine Facility na łączną kwotę 50 miliardów euro. Szefowa KE przypomniała, że mechanizm przewiduje inwestycje o wartości 50 mld euro na cztery lata, od 2024 do 2027 r., które zostaną rozdzielone zgodnie z realizacją  planu reform przez Ukrainę.

„Widzimy znaczny postęp. Dzięki postępowi Ukrainy przeznaczyliśmy już ponad 12 miliardów euro. Oczekujemy, że do końca roku zostanie przyznana kolejna transza” – powiedziała von der Leyen. Poprzednia transza w wysokości prawie 4,2 mld euro w ramach programu Ukraine Facility została przekazana Ukrainie przez Komisję Europejską w sierpniu.

Tymczasen 71% ukraińskich firm, które należą do Europejskiego Stowarzyszenia Biznesu (EBA) pozytywnie ocenia wpływ ruchu integracji europejskiej na przedsiębiorstwo. „21% ocenia ten wpływ jako neutralny, a 8% jako negatywny. Dość ciekawe jest też to, że 95% jest gotowych do pracy na rynku unijnym, 31% jest już w pełni gotowe według własnej oceny, 38% – głównie, 26 % – częściowo” – powiedziała Switłana Mychajłowska, zastępca dyrektora EBA.

"Najgorzej oceniany jest nasz postęp w zakresie sądownictwa i praw podstawowych (1,71 punktu), sprawiedliwości, wolności i bezpieczeństwa (1,76 punktu), co ponownie prowadzi nas do konieczności skupienia się na podstawowych reformach, które są warunkiem wstępnym wszelkich naszych zmian , przemiany i prawa integracji europejskiej” – podkreśliła Mychajłowska.

Według biznesu szybsze wypełnianie przez Ukrainę zobowiązań w zakresie integracji europejskiej utrudniają niski potencjał instytucjonalny (78%), w szczególności brak zasobów i fachowej kadry, niewystarczająca wiedza władz państwowych (71%), społeczeństwa i biznesu oraz brak woli politycznej (62%).

Kolejne 35% respondentów twierdzi, że biznes nie ma dostępu do narzędzi wsparcia finansowego ze środków UE, 29% respondentów uważa wsparcie informacyjno-techniczne z UE za niewystarczające.Według 39% uczestników badania Ukraina będzie potrzebować od 5 do 10 lat, aby stać się pełnoprawnym członkiem UE. Kolejne 30% uważa, że Ukraina będzie mogła przystąpić do UE w ciągu najbliższych pięciu lat, a 26% zakłada, że ​​zajmie to więcej niż 10 lat.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024