geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Litewskie media i politycy o sporze Polski z Ukrainą [AKTUALIZACJA]

Andrzej Widera

21-09-2023 09:36


Litewskie media i politycy szeroko komentują wczorajszą wypowiedź premiera Morawieckiego w sprawie zatrzymania wsparcia militarnego  dla Ukrainy. Wypowiedź tę skomentowała przewodnicząca Seimasu Viktorija Chmilytė-Nielsen stwierdziła, że ​​na takich oświadczeniach zyskuje tylko Rosja.

Szefowa parlamentu wyraziła także nadzieję, że spór między Ukrainą a Polską zostanie rozwiązany drogą dyplomatyczną. "Na takich oświadczeniach tylko jedna strona, Rosja, która toczy brutalną wojnę z Ukrainą, wygrywa, oczywiście, to rozczarowujące. Mam nadzieję, że wszystkie strony znajdą siłę, aby się uspokoić i znaleźć rozwiązania dyplomatyczne, a sytuacja zostanie rozwiązana” – powiedziała Čmilytė-Nielsen.

Także liderzy Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (NSGK) oraz Komisji Spraw Zagranicznych (URK) Sejmu mają nadzieję, że nieporozumienia między Warszawą a Kijowem w sprawie dostaw zboża i wsparcia wojskowego dla Ukrainy wygasną po październikowych wyborach w Polsce

"Uważam, że jest to absolutnie chwilowe nieporozumienie, jeśli chodzi o okres przed wyborami (...), mamy nadzieję, że za kilka tygodni wszystko się skończy. Myślę, że obaj prezydenci muszą porozmawiać, trzeba porozmawiać z Morawieckim i uspokoić się" - powiedział Laurynas Kasčiūnas, przewodniczący NSGK, odnosząc się do polskiego premiera Mateusza Morawieckiego. "Myślę, że powinniśmy poczekać na wybory i te kwestie zostaną rozwiązane (...). Mamy nadzieję, że jest to tymczasowa koniunktura polityczna i naprawdę życzę Polakom, aby kontynuowali to, co robią - wykonują wspaniałą pracę", dodał szef Komitetu. Ostrzegł również, że oświadczenia Warszawy mogą wysłać negatywny sygnał na Zachód. Wtórował mu Žygimantas Pavilionis, przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. "O to w tym wszystkim chodzi" - powiedział szef URK zapytany, czy nieporozumienia mają związek ze zbliżającymi się wyborami.

Tymczasem litewskie media zaczęły także cytować w tej sprawie wypowiedzi polityków krajów UE. Minister spraw zagranicznych Francji Catherine Colonna stwierdziła, że ​​decyzja Polski o zakazie ukraińskiego zboża jest nieuzasadniona. „To napięcie jest godne ubolewania” – stwierdziła Colonna w wywiadzie na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Powołując się na badanie UE, Colonna stwierdziła, że ​​import zboża z Ukrainy nie zakłóci rynku ani nie zrujnuje europejskich rolników.

Aktualizacja godz. 13:05

Prezydent Gitanas Nausėda, który spotkał się z głowami państw Ukrainy i Polski w Nowym Jorku, stwierdził, że spory między obydwoma krajami powinny zostać jak najszybciej rozwiązane. „Ze względu na wspólny, najważniejszy cel – obronę Europy przed agresywną ekspansjonistyczną polityką Rosji – spory między Ukrainą a Polską powinny zostać jak najszybciej zażegnane” – stwierdził szef kraju. Zdaniem Prezydenta Litwy miejsce Polski we wsparciu Ukrainy jest wyjątkowe i należy znaleźć rozwiązania, gdyż dalsze pogłębianie kryzysu byłoby nieodpowiedzialne.

Minister Obrony Narodowej Arvydas Anušauskas nie komentuje wypowiedzi Polski ws. decyzji o niedostarczaniu broni Ukrainie. Według polityka są to wypowiedzi wyrwane z kontekstu. Zdaniem ministra Warszawa i Kijów znajdą niezbędne kompromisy w sprawie eksportu ukraińskiego zboża, a dwustronne napięcia ustąpią.

Anušauskas spotkał się w środę z polskim ministrem obrony i rozmawiał o wsparciu obu krajów dla Ukrainy. Zaapelował więc o spokojniejszą reakcję na wypowiedzi Warszawy. "Proszę państwa, poczekajcie - te kwestie związane z rynkiem zbożowym zostaną rozwiązane, inne kwestie też zostaną rozwiązane. Dlatego proponowałbym ochłonąć, spokojniej reagować na debatę, która toczy się w Polsce, bo przecież polski kontekst jest kontekstem wyborczym" - powiedział.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024