geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Polska zamyka przejścia graniczne z Białorusią [AKTUALIZACJA]

Andrzej Widera

09-09-2025 14:32


Premier RP Donald Tusk ogłosił zamknięcie granicy z Białorusią w związku z planowanymi ćwiczeniami wojskowymi „Zapad-2025”, które odbędą się od 12 do 16 września na terytorium Białorusi, bardzo blisko polskiej granicy. Ćwiczenia te mają charakter agresywny z punktu widzenia doktryny wojskowej i obejmują m.in. symulację działań w rejonie korytarza suwalskiego. W odpowiedzi Polska planuje manewry swoich sił oraz sił sojuszniczych.

Tusk podkreślił również rosnącą liczbę prowokacji ze strony Rosji i Białorusi, w tym niedawne zatrzymanie polskiego obywatela w Białorusi, który oceniono jako agresywną prowokację. W związku z tym, ze względów bezpieczeństwa, Polska zamknie granicę, w tym przejścia kolejowe, w nocy z czwartku na piątek. Odpowiednie służby mają przedstawić szczegółowe raporty dotyczące skutków tej decyzji.

Aktualizacja, godz. 14:45

Przypomnijmy, że obecnie na granicy białorusko-polskiej funkcjonują przejścia graniczne „Brześć” (dla przewozu samochodów osobowych) i „Kozłowicze” (dla przewozu towarów).

Od 2020 roku pasażerskie połączenia kolejowe między Białorusią a krajami Unii Europejskiej pozostają zawieszone w związku z pandemią, a ruch pasażerski nie został do dziś przywrócony. Jednocześnie transport towarów kolejowych funkcjonuje bez przerwy, co pokazuje, że infrastruktura pozostaje aktywna i skuteczna w przewozach logistycznych. W pierwszej połowie 2024 roku przewozy kontenerowe w relacji Chiny – Europa – Chiny, prowadzone przez terytorium Kazachstanu, Rosji i Białorusi, wzrosły aż o 65,8%, osiągając poziom 189,1 tys. DFE, czyli jednostek odpowiadających pojemności kontenerów dwudziestostopowych. Ten dynamiczny wzrost podkreśla znaczenie Białorusi jako elementu kluczowego szlaku transportowego między Azją a Europą.


Źródło
Wirtualna kawa za pomocą portalu suppi.pl:

Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024