geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Nikola Mirkovic unsplash.com

Estonia przeciwna zmianie traktatów UE

Dodał: Andrzej Widera

24-11-2023 08:49


Zdaniem Estonii, pomimo chęci Parlamentu Europejskiego, nie ma powodu rozpoczynać nowelizacji traktatów Unii Europejskiej, co prowadziłoby do większej koncentracji władzy w instytucjach UE. Część państw członkowskich chciała także zmiany traktatów i zniesienia wymogu jednomyślności w sprawach polityki zagranicznej w związku z ewentualnym rozszerzeniem Unii Europejskiej.

"Estoński rząd jest zdania, że nie musimy dziś dokonywać zmiany traktatu na rzecz rozszerzenia. I z pewnością nie możemy w żaden sposób rezygnować z zasady jednomyślności, ponieważ to właśnie daje Estonii jej miejsce przy stole i myślę, że będziemy w stanie poradzić sobie w przyszłości, przestrzegając tej zasady" - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Margus Tsahkna.

"Nie jesteśmy za zmianą Traktatu, nie jesteśmy za zniesieniem jednomyślności. Jesteśmy bardzo pewni, że jednomyślność jest bardzo ważna" - podkreślił Tsahkna. Dodał jednak, że jeśli Unia Europejska zostanie rozszerzona, powinniśmy przedyskutować, jak zapewnić jej skuteczne funkcjonowanie. Jednocześnie podkreślił, że kwestie rozszerzenia i przyszłości Unii Europejskiej nie powinny być ze sobą łączone.

"Nie możemy mylić dwóch różnych kwestii, jedną jest rozszerzenie o kolejne kraje, a drugą jest szersze podejście do tego, jakiego rodzaju reformy potrzebuje Unia Europejska. I to jest debata, która powinna być naprawdę przeprowadzona przez następny Parlament Europejski, który zostanie wybrany na początku przyszłego lata" - podkreślił estoński minister.

Parlament Europejski poparł w środę 305 głosami za, przy 276 przeciw, raport belgijskiego liberała Guya Verhofstadta i czterech innych eurodeputowanych, wzywający do fundamentalnej reformy sposobu funkcjonowania UE poprzez zmianę traktatów. Raport proponuje, aby Rada Europejska zwołała konwent w celu dokonania przeglądu traktatów.

Wzywa między innymi do znacznego zwiększenia liczby obszarów, w których decyzje podejmowane są kwalifikowaną większością głosów. Wzywa również do przyznania Parlamentowi Europejskiemu prawa do podejmowania inicjatyw ustawodawczych (obecnie ma je Komisja Europejska - red.), zmiany roli Rady i Parlamentu w nominowaniu i zatwierdzaniu przewodniczącego Komisji. Proponuje się również zwiększenie przejrzystości Rady Unii Europejskiej, uczynienie spraw dotyczących środowiska, zmian klimatycznych i zdrowia publicznego wyłącznymi kompetencjami Unii Europejskiej, a także rozszerzenie kompetencji Unii Europejskiej w zakresie energetyki, spraw zagranicznych, bezpieczeństwa zewnętrznego i wielu innych obszarów.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024