geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Wzrost nastrojów proobronnych w społeczeństwie Estonii

Andrzej Widera

01-07-2023 08:55


Według sondażu zleconego przez Ministerstwo Obrony i przeprowadzonego przez OÜ Eesti Uuringukeskus, liczba Estończyków, którzy uznaliby za konieczne stawienie zbrojnego oporu w przypadku ataku obcego państwa, wzrosła w porównaniu do minionego roku.

Według sondażu, w 2023 r. 83 procent ludności Estonii zdecydowanie lub raczej zdecydowanie uznałoby stawienie zbrojnego oporu w przypadku ataku ze strony obcego państwa. W 2022 r. liczba ta wynosiła 81 procent. Podczas gdy liczba osób, które uznały za konieczny zbrojny opór wobec ataku obcego państwa , stale spadała w latach 2018-2021, odsetek osób, które uznały to za zdecydowanie konieczne, gwałtownie wzrósł w 2022 r., po pełnoskalowej inwazji wojskowej Rosji na Ukrainę.

W 2022 r., wraz z dalszą eskalacją rosyjskiej wojny na Ukrainie, poparcie dla zbrojnego oporu w przypadku ataku obcego mocarstwa gwałtownie wzrosło wśród etnicznych Estończyków (+14%), podczas gdy żadnych zmian nie odnotowano, jeśli chodzi o mieszkańców Estonii innych narodowości. W 2023 r. poparcie Estończyków dla zbrojnego oporu pozostało zasadniczo niezmienione (89 procent), podczas gdy wśród nieetnicznych Estończyków nastąpił wzrost o dziesięć punktów procentowych - do 70 procent.

W przypadku inwazji na Estonię, 11 procent badanych stwierdziło, że najprawdopodobniej wzięłoby udział w obronie zbrojnej. 24 procent uczestniczyłoby w obronie przed inwazją w charakterze pomocniczym, podczas gdy 30 procent uczestniczyłoby w pozamilitarnych działaniach obronnych. W latach 2018-2020 wiara ludności w zdolności obronne Estonii pozostała względnie stabilna. Po drastycznych wydarzeniach na Ukrainie w 2022 r. przekonanie, że Estonia będzie w stanie bronić się do czasu przybycia pomocy sojuszniczej, wzrosło do najwyższego poziomu w ciągu ostatnich pięciu lat - 60 procent.

Rola NATO w zapewnieniu bezpieczeństwa Estonii jest konsekwentnie postrzegana jako ważna - 48 procent badanych uważa, że NATO zapewniłoby bezpośrednią pomoc wojskową w przypadku konfliktu, a 29 procent z nich uważa, że członkostwo w NATO przede wszystkim zapobiegłoby konfliktowi zbrojnemu.

Przy tej okazji warto jeszcze przytoczyć dane innego badania opinii publicznej, według którego zbadano także poziom zaufania do władz i instytucji. Według tego badania Pogotowiu ratunkowemu ufa 96 procent mieszkańców Estonii, Policji i Zarządowi Straży Granicznej 86 proc., Siłom Zbrojnym 77 proc., prezydentowi 77 proc., Lidze Obrony (odp. WOT - red.) 76 procent. Najmniej zaufania mieszkańcy wykazują względem Parlamentu (Riigikogu) (42 proc.), premiera (42 proc.) i rządu (36 proc.).

Istnieją różnice w poparciu wśród Estończyków i mieszkańców innych narodowości. Obie grupy badanych mają duże zaufanie do służb ratowniczych i policji. Ale zauważalne są różnice w stosunku do wojska, premiera i NATO. W przypadku Estończyków poparcie dla armii wynosi 88% (inne narodowości - 56%), do premiera 63% (inne nacje - 33%), a do NATO zaufanie wynosi wśród Estończyków 84%, z kolei wśród mniejszości etnicznych takie poparcie wyraża zaledwie 39% badanych.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024