geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Hanna Liubakowa TT

Represje na Białorusi: stan praw politycznych i obywatelskich w 2024 roku

Andrzej Widera

07-01-2025 08:41


Represje i terror  pozostają kluczowymi elementami polityki wewnętrznej reżimu Łukaszenki. Władze aktywnie prześladują wszystkich, których można podejrzewać o nielojalność. Według Centrum Praw Człowieka "Wiasna", pod koniec grudnia 2024 roku w więzieniach na Białorusi przebywało 1265 więźniów politycznych, w tym 168 kobiet. Od lata 2020 roku liczba osób uznanych za więźniów politycznych osiągnęła 3697, z czego 680 to kobiety.

W grudniu obrońcy praw człowieka uznali za więźniów politycznych kolejnych 58 osób, jednocześnie 49 osób zostało zwolnionych w drodze ułaskawienia. Takie zwolnienia są jedyną realną szansą dla więźniów politycznych na opuszczenie więzienia w warunkach narzuconych przez reżim. Jest to szczególnie ważne dla grup wrażliwych, takich jak kobiety, osoby z niepełnosprawnościami, poważnymi chorobami przewlekłymi, osoby starsze i rodzice wychowujący dzieci.

Wielu więźniów politycznych, w tym znani działacze, pozostaje izolowanych bez możliwości komunikacji ze światem zewnętrznym. Wśród nich są Maksym Znak, Wiktar Babaryka, Mikałaj Statkiewicz i Siarhiej Cichanouski. Obrońcy praw człowieka wciąż dokumentują przypadki tortur i nieludzkiego traktowania zarówno podczas śledztw w sprawach motywowanych politycznie, jak i w miejscach pozbawienia wolności.

Białoruskie sądy kontynuują aktywne rozpatrywanie spraw związanych z prześladowaniami politycznymi. W grudniu rozpatrzono co najmniej 152 sprawy karne. W całym roku odnotowano 759 przypadków represji, w tym procesów karnych i administracyjnych, z czego 454 sprawy rozstrzygnięto na drodze sądowej.

Reżim poza tym regularnie uzupełnia listy osób i organizacji uznanych za „zaangażowane w działalność ekstremistyczną i terrorystyczną”, a także listę materiałów ekstremistycznych. W 2024 roku białoruskie sądy wydały 1444 wyroki uznające materiały za ekstremistyczne, co stanowi 40,5% wszystkich takich wyroków od 2008 roku. Na listę trafiają strony internetowe, media społecznościowe, niezależne media, kanały Telegram, książki, klipy, piosenki, a także profile zwykłych obywateli w mediach społecznościowych. Na dzień 1 listopada 2024 r. na liście materiałów ekstremistycznych znajdowało się 6565 pozycji.

Na tle trwających represji obrońcy praw człowieka i aktywiści starają się przekazać głos więźniów światu. 10 grudnia w Warszawskim Muzeum Wolnej Białorusi otwarto wystawę „Uczucia: Rysunki więźniów politycznych z Białorusi”, która prezentuje prace stworzone w warunkach więziennych. Z kolei w Brukseli 12 grudnia odbyło się otwarcie instalacji artystycznej „Niezłomni”, poświęconej więźniom politycznym z Centrum Praw Człowieka „Wiosna”.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024