Zdjęcie: Pixabay
07-07-2022 09:42
Polska stara się rozwiązywać problemy logistyczne, które utrudniają szybki transport zboża przeznaczonego dla krajów afrykańskich i azjatyckich z Ukrainy do polskich portów morskich. Był to jeden z głównych tematów, o którym dyskutowano podczas pierwszego spotkania Międzyresortowego Zespołu ds. Przewozu Produktów Rolno-Spożywczych z Ukrainy, które odbyło się w Ministerstwie Rolnictwa RP pod przewodnictwem wicepremiera, ministra rolnictwa RP Henryka Kowalczyka.
Uczestnicy spotkania przeanalizowali sytuację dotyczącą możliwości transportu produktów rolno-spożywczych z terytorium Ukrainy. Najpilniejsze zadania to dalsze usprawnienie pracy przejść granicznych poprzez zwiększenie liczby lekarzy weterynarii, a także ewentualna budowa tymczasowych magazynów na granicy z Ukrainą. „Ważne jest też, aby poprawić możliwości ruchu kolejowego dla 15 pociągów w oparciu o wagony towarowe, którymi dysponują Ukraińcy, aby zboże mogło być transportowane bezpośrednio w ukraińskich wagonach do portu w Gdańsku” – powiedział wicepremier Kowalczyk.
Podczas spotkania omówiono możliwość stworzenia terminalu zbożowego o powierzchni magazynowej około 100 000 ton. Umożliwiłoby to eksport na dużą skalę zarówno zboża ukraińskiego, jak i polskiego.
Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywnościowej Ukrainy aktywnie pracuje nad rozwiązaniem problemu odblokowania eksportu zbóż. Ponad 20 firm już planuje lub rozpoczęło budowę obiektów przeładunkowych na terenach, gdzie przebiegają nowe szlaki logistyczne. W ciągu czterech miesięcy od rozpoczęcia wojny na pełną skalę Ukrainie udało się wyeksportować zaledwie 5,2 mln ton produktów rolnych, podczas gdy do 24 lutego Ukraina eksportowała co miesiąc 4-5 mln ton zboża przez krajowe porty morskie.