Zdjęcie: Pixabay
22-06-2023 09:17
Estoński Sąd Najwyższy postanowił nie rozpatrywać skargi partii opozycyjnych Riigikogu w związku z decyzjami podjętymi w parlamencie, które uniemożliwiły kontynuowanie obstrukcji parlamentarnej. Sąd wyjaśnił, że obstrukcja może być do pewnego stopnia tolerowana jako narzędzie walki politycznej i pracy parlamentarnej, które mniejszość może wykorzystać, aby powstrzymać większość przed wprowadzeniem w życie jej woli.
"Obstrukcja nie może być wykorzystywana do paraliżowania pracy Riigikogu w stopniu uniemożliwiającym ustawodawcy wykonywanie jego konstytucyjnych funkcji. Stanowiłoby to nadużycie uprawnień mniejszości parlamentarnej. Mniejszość Riigikogu może tymczasowo utrudniać pracę parlamentu, ale nie może to trwać w nieskończoność. Zezwolenie na nieograniczoną obstrukcję umożliwiłoby garstce posłów uczynienie parlamentu niezdolnym do pracy. Biorąc pod uwagę centralną rolę Riigikogu w porządku konstytucyjnym Estonii, dłuższy okres niezdolności do pracy w parlamencie może sparaliżować porządek konstytucyjny" - stwierdził Sąd Najwyższy w swojej decyzji.
Sąd stwierdził również, że konflikty parlamentarne muszą być rozwiązywane przez parlament, dodając, że większość parlamentarna i rząd muszą również wziąć pod uwagę konstytucyjne wymogi parlamentarnego procesu decyzyjnego. Przypomnijmy, że wniosek partii opozycyjnych do Sądu Najwyższego został złożony pod koniec maja. Koalicja zakończyła obstrukcję w Riigikogu 15 maja. Kilka dni później partie opozycyjne ogłosiły, że odwołają się do Sądu Najwyższego.