geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: president.gov.ua

Współpraca Mołdawii z Ukrainą - wizyta prezydent Sandu w Kijowie

Dodał: Andrzej Widera

27-01-2025 09:12


Prezydenci Ukrainy i Mołdawii, Wołodymyr Zełenski i Maia Sandu, spotkali się 25 stycznia w Kijowie, aby omówić kluczowe kwestie regionalne, w tym bezpieczeństwo energetyczne, walkę z rosyjskim szantażem i współpracę gospodarczą. Zełenski podkreślił, że kryzys energetyczny w Mołdawii został celowo wywołany przez Moskwę w celu destabilizacji kraju, szczególnie przed wyborami parlamentarnymi. Ukraina zaoferowała wsparcie, m.in. dostawy węgla do Naddniestrza, które mogłyby pomóc w pokryciu zapotrzebowania energetycznego regionu. Zełenski zadeklarował również gotowość do wysłania specjalistów, którzy pomogliby w przystosowaniu lokalnej infrastruktury do korzystania z ukraińskiego węgla.

Maia Sandu wyraziła wdzięczność za pomoc i podkreśliła, że Rosja dąży do wywołania chaosu społecznego i gospodarczego w Mołdawii, aby wzmocnić swoje wpływy w Naddniestrzu oraz narzucić prorosyjski rząd w Kiszyniowie. Dodała, że Mołdawia i Ukraina będą wspólnie z Unią Europejską przeciwdziałać rosyjskim zagrożeniom, chroniąc mieszkańców obu stron Dniestru. Obie strony omówiły również możliwość wykorzystania ukraińskiej infrastruktury do dostaw gazu z Azerbejdżanu.

Podczas spotkań z przewodniczącym ukraińskiego parlamentu Rusłanem Stefanczukiem i premierem Denysem Szmyhalem, Sandu poruszyła kwestie związane z przeciwdziałaniem rosyjskim zagrożeniom hybrydowym, współpracą handlową i możliwością wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów na rzecz odbudowy Ukrainy. Omówiono także rozwój logistyki oraz poprawę połączeń transportowych między Ukrainą, Mołdawią a UE. Sandu w trakcie  spotkania z przedstawicielami Centrum Nowej Europy podkreśliła, że Mołdawia pozostaje zaangażowana w dążenie do integracji z Unią Europejską, a wspólna praca z Ukrainą ma kluczowe znaczenie dla stabilności regionu. Dyrektor centrum, Alona Hetmanczuk, przedstawiła wyniki sondażu, według którego Sandu znajduje się w czołówce liderów zagranicznych darzonych zaufaniem przez Ukraińców.

Ważnym elementem wizyty było podpisanie przez mołdawskiego ministra spraw zagranicznych, Mihaila Popshoia, i ukraińskiego ministra edukacji porozumienia o wzajemnym uznawaniu dyplomów naukowych. To ma ułatwić współpracę edukacyjną oraz przyspieszyć integrację ukraińskich uchodźców w mołdawskim systemie edukacyjnym. Popshoi podkreślił, że porozumienie otwiera nowe możliwości zarówno dla studentów, jak i nauczycieli. Tym samym nauczyciele z Ukrainy będą mogli uczyć w mołdawskich szkołach, a nauczyciele z Mołdawii zyskają większe możliwości pracy na Ukrainie.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024