Zdjęcie: president.gov.ua
27-01-2025 09:12
Prezydenci Ukrainy i Mołdawii, Wołodymyr Zełenski i Maia Sandu, spotkali się 25 stycznia w Kijowie, aby omówić kluczowe kwestie regionalne, w tym bezpieczeństwo energetyczne, walkę z rosyjskim szantażem i współpracę gospodarczą. Zełenski podkreślił, że kryzys energetyczny w Mołdawii został celowo wywołany przez Moskwę w celu destabilizacji kraju, szczególnie przed wyborami parlamentarnymi. Ukraina zaoferowała wsparcie, m.in. dostawy węgla do Naddniestrza, które mogłyby pomóc w pokryciu zapotrzebowania energetycznego regionu. Zełenski zadeklarował również gotowość do wysłania specjalistów, którzy pomogliby w przystosowaniu lokalnej infrastruktury do korzystania z ukraińskiego węgla.
Maia Sandu wyraziła wdzięczność za pomoc i podkreśliła, że Rosja dąży do wywołania chaosu społecznego i gospodarczego w Mołdawii, aby wzmocnić swoje wpływy w Naddniestrzu oraz narzucić prorosyjski rząd w Kiszyniowie. Dodała, że Mołdawia i Ukraina będą wspólnie z Unią Europejską przeciwdziałać rosyjskim zagrożeniom, chroniąc mieszkańców obu stron Dniestru. Obie strony omówiły również możliwość wykorzystania ukraińskiej infrastruktury do dostaw gazu z Azerbejdżanu.
Podczas spotkań z przewodniczącym ukraińskiego parlamentu Rusłanem Stefanczukiem i premierem Denysem Szmyhalem, Sandu poruszyła kwestie związane z przeciwdziałaniem rosyjskim zagrożeniom hybrydowym, współpracą handlową i możliwością wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów na rzecz odbudowy Ukrainy. Omówiono także rozwój logistyki oraz poprawę połączeń transportowych między Ukrainą, Mołdawią a UE. Sandu w trakcie spotkania z przedstawicielami Centrum Nowej Europy podkreśliła, że Mołdawia pozostaje zaangażowana w dążenie do integracji z Unią Europejską, a wspólna praca z Ukrainą ma kluczowe znaczenie dla stabilności regionu. Dyrektor centrum, Alona Hetmanczuk, przedstawiła wyniki sondażu, według którego Sandu znajduje się w czołówce liderów zagranicznych darzonych zaufaniem przez Ukraińców.
Ważnym elementem wizyty było podpisanie przez mołdawskiego ministra spraw zagranicznych, Mihaila Popshoia, i ukraińskiego ministra edukacji porozumienia o wzajemnym uznawaniu dyplomów naukowych. To ma ułatwić współpracę edukacyjną oraz przyspieszyć integrację ukraińskich uchodźców w mołdawskim systemie edukacyjnym. Popshoi podkreślił, że porozumienie otwiera nowe możliwości zarówno dla studentów, jak i nauczycieli. Tym samym nauczyciele z Ukrainy będą mogli uczyć w mołdawskich szkołach, a nauczyciele z Mołdawii zyskają większe możliwości pracy na Ukrainie.