geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Wpływ wojny na Mołdawię i kryzys paliwowy

Dodał: Andrzej Widera

11-03-2022 09:14


Mołdawski wicepremier ds. reintegracji Oleg Serebrian uważa, że ​​wojna na Ukrainie ma wpływ na rozwiązanie konfliktu naddniestrzańskiego. „Bez wątpienia wojna na Ukrainie wpłynęła już na rozwiązanie konfliktu naddniestrzańskiego. W ostatnich dwóch tygodniach plany na I półrocze zostały naruszone w naszych relacjach z Tyraspolem. Nie sądzę, aby zaplanowane na maj negocjacje w formacie 5+2 miały miejsce. Rozwój procesu negocjacji i rozstrzygnięcia konfliktu naddniestrzańskiego w dużej mierze zależy od rozwoju konfliktu na Ukrainie. Nie możemy tego ukryć – powiedział Serebrian.Podkreślił też, że nie ma przesłanek, by wojna bezpośrednio dotknęła Mołdawię.

Tymczasem Mołdawia zmaga się z kolejnym kryzysem, tym razem na rynku paliw. W ciągu ostatnich dwóch dni ceny benzyny i oleju napędowego poszybowały w górę. Jednocześnie ceny hurtowe przewyższały ceny detaliczne, co zmusiło władze do ograniczenia maksymalnych cen hurtowych.

Wczoraj Komisja ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w terminie do końca stanu wyjątkowego w Mołdawii (do 24 kwietnia) ograniczyła maksymalne ceny hurtowe benzyny i oleju napędowego: nie mogą one być wyższe niż maksymalne ceny detaliczne ustalane codziennie przez ANRE . Dyrektor ANRE Jewgienij Karpow przypomniał, że od jesieni ubiegłego roku ANRE nie reguluje hurtowych cen paliw.

Karpow powiedział też, że paliwo w Mołdawii drożeje ze względu na wzrost notowań na giełdach światowych oraz konflikt militarny na Ukrainie. „[W ostatnich dniach] ceny ropy znacznie wzrosły – do 140 USD za baryłkę. Doprowadziło to do wzrostu cen produktów naftowych i wywołało na nie duży popyt. Tak jest w innych krajach, w tym w sąsiedniej Rumunii – powiedział Karpow. Powiedział, że w Rumunii cena oleju napędowego wzrosła o 6 mołdawskich lei dziennie (obecnie litr oleju napędowego w Rumunii kosztuje ok. 32,76 mołdawskich lei).

Jego zdaniem sytuacja z rosnącymi cenami paliw jest chwilowa. Wyjaśnił, że z powodu wojny na Ukrainie pojawiły się problemy z dostawami paliwa z Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Stanowiły one 30% importowanego do Mołdawii paliwa, głównie oleju napędowego. „Biorąc pod uwagę, że nie da się importować [bezpośrednio], importerzy szukają tras przez kraje bałtyckie i Polskę. To komplikuje logistykę i zwiększa koszty transportu” – powiedział Karpov. Ponadto, według niego, koszty dostawy stają się coraz droższe, m.in. z powodu wymiany tras kolejowych na samochodowe.


opr. wł.
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024