Zdjęcie: president.gov.ua
23-02-2022 15:37
To specyficzny moment w dziejach naszej współpracy, jako prezydentów, także w historii Trójkąta Lubelskiego. Dziś wspólnie z Prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą przybywamy do Kijowa na znak naszej solidarności z Prezydentem Ukrainy - mówił prezydent Adnrzej Duda.
"Załamuje się system bezpieczeństwa w Europie; jest sprawdzianem jedności UE i NATO; musimy położyć kres neoimperialnej polityce Rosji. Jesteśmy prezydentami krajów sąsiadujących z Rosją. Rosja, która dziś jest zagrożeniem dla Ukrainy. Apelujemy do Rosji, naszego sąsiada, o spokój i pokój" - mówił prezydent RP.
Prezydent Duda przyznał, że sankcje wobec Rosji mogą osiągnąć taki poziom, że jej obywatele nie będą mogli wjechać do krajów Unii Europejskiej. Podkreślił, że z żalem poprze takie ograniczenia. „Trudno zrozumieć, dlaczego Putin postępuje w taki sposób, aby powrócić do porządku, kiedy możliwość podróżowania po świecie będzie ograniczona, bo świat był zamknięty dla większości ówczesnych obywateli Związku Radzieckiego. Tak to wygląda dzisiaj – powiedział Duda.
We wspólnym oświadczeniu prezydenci potępili decyzję Rosji o uznaniu samozwańczych „republik” na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy i oświadczyli, że nie ma ona żadnych konsekwencji prawnych. „ Ten niesprowokowany agresywny ruch Rosji jest kolejnym rażącym naruszeniem podstawowych norm i zasad prawa międzynarodowego… Rosja świadomie i jednostronnie wycofała się z porozumień mińskich i dlatego jest w pełni odpowiedzialna za dalsze pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa w kraju"” czytamy w oświadczeniu.
Przywódcy Ukrainy, Litwy i Polski wezwali społeczność międzynarodową do „podjęcia zdecydowanych i dalekosiężnych kroków”, w szczególności do nałożenia sankcji na rosyjski gazociąg Nord Stream-2. Prezydenci Litwy i Polski potwierdzili swoje zaangażowanie na rzecz Ukrainy, w pełni aprobując i wspierając jej wysiłki w konflikcie środkami dyplomatycznymi i pokojowymi. "Ukraina zasługuje na nasze najsilniejsze poparcie dla swoich europejskich i euroatlantyckich aspiracji, co odpowiada woli i wyborom narodu ukraińskiego. Litwa i Polska potwierdzają swoje poparcie dla europejskiej perspektywy Ukrainy... ” – czytamy w komunikacie.
Prezydenci podkreślili, że Ukraina zasługuje na status kandydata do członkostwa w UE, a Litwa i Polska będą wspierać Ukraińców w osiągnięciu tego celu. Przedyent Zełenski zaznaczył, że trzy strony omówiły dalsze wspólne działania w formacie współpracy Trójkąta Lubelskiego, Bukaresztańskiej Dziewiątki i innych formatów. Według głowy państwa spotkanie potwierdziło, że Litwa i Polska stoją ramię w ramię z Ukrainą.