geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: president.gov.ua

Wizyta prezydentów Polski i Litwy w Kijowie

Andrzej Widera

23-02-2022 15:37


To specyficzny moment w dziejach naszej współpracy, jako prezydentów, także w historii Trójkąta Lubelskiego. Dziś wspólnie z Prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą przybywamy do Kijowa na znak naszej solidarności z Prezydentem Ukrainy - mówił prezydent Adnrzej Duda.

"Załamuje się system bezpieczeństwa w Europie; jest sprawdzianem jedności UE i NATO; musimy położyć kres neoimperialnej polityce Rosji. Jesteśmy prezydentami krajów sąsiadujących z Rosją. Rosja, która dziś jest zagrożeniem dla Ukrainy. Apelujemy do Rosji, naszego sąsiada, o spokój i pokój" - mówił prezydent RP.

Prezydent Duda przyznał, że sankcje wobec Rosji mogą osiągnąć taki poziom, że jej obywatele nie będą mogli wjechać do krajów Unii Europejskiej. Podkreślił, że z żalem poprze takie ograniczenia. „Trudno zrozumieć, dlaczego Putin postępuje w taki sposób, aby powrócić do porządku, kiedy możliwość podróżowania po świecie będzie ograniczona, bo świat był zamknięty dla większości ówczesnych obywateli Związku Radzieckiego. Tak to wygląda dzisiaj – powiedział Duda.

We wspólnym oświadczeniu prezydenci potępili decyzję Rosji o uznaniu samozwańczych „republik” na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy i oświadczyli, że nie ma ona żadnych konsekwencji prawnych. „ Ten niesprowokowany agresywny ruch Rosji jest kolejnym rażącym naruszeniem podstawowych norm i zasad prawa międzynarodowego… Rosja świadomie i jednostronnie wycofała się z porozumień mińskich i dlatego jest w pełni odpowiedzialna za dalsze pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa w kraju"” czytamy w oświadczeniu.

Przywódcy Ukrainy, Litwy i Polski wezwali społeczność międzynarodową do „podjęcia zdecydowanych i dalekosiężnych kroków”, w szczególności do nałożenia sankcji na rosyjski gazociąg Nord Stream-2. Prezydenci Litwy i Polski potwierdzili swoje zaangażowanie na rzecz Ukrainy, w pełni aprobując i wspierając jej wysiłki w konflikcie środkami dyplomatycznymi i pokojowymi.  "Ukraina zasługuje na nasze najsilniejsze poparcie dla swoich europejskich i euroatlantyckich aspiracji, co odpowiada woli i wyborom narodu ukraińskiego. Litwa i Polska potwierdzają swoje poparcie dla europejskiej perspektywy Ukrainy... ” – czytamy w komunikacie.

Prezydenci podkreślili, że Ukraina zasługuje na status kandydata do członkostwa w UE, a Litwa i Polska będą wspierać Ukraińców w osiągnięciu tego celu.  Przedyent Zełenski zaznaczył, że trzy strony omówiły dalsze wspólne działania w formacie współpracy Trójkąta Lubelskiego, Bukaresztańskiej Dziewiątki i innych formatów. Według głowy państwa spotkanie potwierdziło, że Litwa i Polska stoją ramię w ramię z Ukrainą.


opr. wł.
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024