Zdjęcie: Pixabay
01-08-2023 08:48
Zgodnie z oczekiwaniami w Mołdawii stan wyjątkowy przedłużono o kolejne 60 dni z powodu wojny na Ukrainie. Taką decyzję na wniosek rządu podjął parlament na wczorajszym posiedzeniu. Za przyjęciem głosowało 55 posłów rządzącej Partii Akcja i Solidarność (PAS).
Premier Dorin Recean zwrócił się do posłów z propozycją przedłużenia stanu wyjątkowego i zademonstrował film o wojnie na Ukrainie. „Chciałem, żeby wszyscy zobaczyli te ujęcia i zrozumieli, że ta wojna jest z nami. A teraz zbliżyła się jeszcze bardziej, zwłaszcza ostatnio, kiedy cywilna infrastruktura jest ostrzeliwana w Odessie, Reni. […] Nie mówię o zakłóceniu łańcuchów dostaw. Zwróćmy też uwagę na wojnę hybrydową, którą Rosja prowadzi z Mołdawią. Przez cały czas trwania stanu wyjątkowego rząd działał odpowiedzialnie, używał tego narzędzia wyłącznie do rozwiązywania problemów obywateli i nie nadużywał tego narzędzia” – powiedział premier.
Następnie parlament zatwierdził budowę bazy wojskowej pod Kiszyniowem. Według komunikatu prasowego parlamentu w gminie Bachoi na powierzchni 26,3 ha powstanie nowa baza, ale nie podano innych szczegółów. Poza tym parlament ratyfikował porozumienie między rządami Mołdawii i Ukrainy w sprawie budowy mostu przez Dniestr, który połączy mołdawską przygraniczną wieś Cosauti z ukraińskim miastem Jampol.
Zgodnie z projektem rząd Ukrainy sfinansuje projekt techniczny mostu, w tym jego budowę i budowę niezbędnej infrastruktury na swoim terytorium, a rząd Mołdawii we własnym zakresie. Według Państwowego Zarządu Dróg Mołdawii długość mostu wyniesie 641 metrów. Będzie miał dwa pasy ruchu, dwa pasy bezpieczeństwa, dwie ścieżki rowerowe, dwie ciągi piesze oraz wiadukt o długości około 667 metrów po stronie ukraińskiej. Most ma zostać oddany do użytku w 2025 roku.
Natomiast jak poinformowała Służba Informacji i Bezpieczeństwa (SIS) Mołdawii wypowiedziała ona umowę o współpracy z Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB) Rosji. Ponadto SIS poinformowała o rozpoczęciu procesu rozwiązania umowy o współpracy z rosyjskim wywiadem zagranicznym. „Od 24 lutego 2022 roku, po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, SIS zawiesiła współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Umowy te nie mają praktycznego zastosowania i w rzeczywistości są niefunkcjonalne” – czytamy w oświadczeniu.