Zdjęcie: Jakub Szymczuk KPRP
10-07-2023 08:15
Media ukraińskie w dość niejednoznaczny i najczęściej bardzo marginalny sposób relacjonowały wizytę prezydentów Polski i Ukrainy w Łucku. Natomiast w większości relacji powtarza się zwrot iż wizyta na uroczystościach 80 rocznicy Zbrodni Wołyńskiej obu głów państw w Łucku była niezapowiedziana.
Niestety w kilku relacjach, które pojawiły się m.in. na łamach portali hromadske.ua czy nv.ua, pojawiły się opisy historyczne Rzezi Wołyńskiej zgodne z ukraińską wersją historii, skopiowane zresztą z ukraińskiej wikipedii. I tak według rzeczonego opisu w ukraińskiej wikipedii Rzeź Wołyńska określana jest jako "Tragedia Wołyńska", o której czytamy: "była wzajemną czystką etniczną skonfliktowanej ludności polskiej i ukraińskiej przeprowadzoną przez Ukraińską Powstańczą Armię podporządkowaną OUN i polską Armię Krajową z udziałem polskich batalionów Schutzmannschaft, partyzantki sowieckiej oraz ukraińskiej i polskiej ludności cywilnej na Wołyniu w 1943 roku podczas II wojny światowej. Była to część konfrontacji polsko-ukraińskiej w czasie II wojny światowej lub, według Wołodymyra Wiatrowycza, "drugiej wojny polsko-ukraińskiej"".
Natomiast inne media, jak np: portale 24.tv.ua czy jeden z najczęściej odwiedzanych unian.ua postanowiły w ogóle przemilczeć tło historyczne obecnych uroczystości. Z kolei w Kyiv Post opublikowany został artykuł rocznicowy autorstwa Bohdana Nahajły redaktora naczelnego gazety, w którym czytamy "Zauważyłem, że dziś rano wyraźnie milczą o tej smutnej stronie w stosunkach dwustronnych ukraińskie media.", a jednocześnie można zauważyć, że sama relacja z wizyty w tej gazecie jest kalką krótkiej wiadomości z AFP nie podającą w ogóle żadnego tła i szczegółów opisywanej wizyty. Podobnie portal rbc.ua nie zamieścił opisu tła historycznego, natomiast skupił się na podkreślaniu wsparcia Polski dla Ukrainy w czasie obecnej pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na naszego sąsiada.
Z najbardziej zrównoważonym podejściem do relacji z wizyty prezydentów Dudy i Zełenskiego w ukraińskich mediach internetowych można się spotkać czytając "Ukraińską Prawdę", która choć także pisze dość krótko o uroczystościach to jednak możemy przeczytać takie słowa" "Jak wiadomo, jedną z najbardziej bolesnych kwestii we wspólnej historii Polski i Ukrainy pozostaje obecnie interpretacja tragicznych wydarzeń na Wołyniu w czasie II wojny światowej, kiedy to oddziały UPA dokonały masowego mordu na Polakach, co w Polsce uznawane jest obecnie za ludobójstwo". Relacja zawiera także opisane odnośniki do większych artykułów na temat historii i naszych relacji w przyszłości, autorstwa Łukasza Adamskiego z Centrum Dialogu im. Mieroszewskiego oraz Jurija Panczenki.