Zdjęcie: Pixabay
04-06-2024 13:46
Według badania Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii przeprowadzonego w dniach 16-22 maja, 43% Ukraińców uważa, że sytuacja z demokracją na Ukrainie pogorszyła się w ciągu 5 lat prezydentury Wołodymyra Zełenskiego, 28% jest przekonanych, że stało się to na skutek wysiłków władz na rzecz ograniczania praw i wolności obywateli.
„19% Ukraińców uważa, że sytuacja w demokracji poprawiła się, a 29% – że się nie zmieniła. Dostrzega pewne pogorszenie – 43%, ale wśród nich 11% kojarzy to przede wszystkim z obiektywnymi okolicznościami funkcjonowania czasie wojny, a 28% – z próbami władz ograniczania praw i wolności obywateli (kolejne 3% podało oba powody)”. - napisali analitycy.
KMIS podkreśla, że według przeprowadzonych sondaży większość Ukraińców woli ustrój demokratyczny od silnego przywództwa. „Stabilnie ponad 90% Ukraińców chce widzieć Ukrainę jako w pełni funkcjonującą demokrację” – zauważyli socjolodzy. Według opublikowanych wyników 13% respondentów jest za prezydencką formą rządów, 27% - za prezydencko-parlamentarną formą rządów (rząd jest powoływany przez Prezydenta za zgodą parlamentu, ale może zostać odwołany zarówno przez Prezydenta, jak i parlament, większość władzy skupia się w rękach Prezydenta), 31% - za parlamentarno-prezydencką formą rządów (rząd jest powoływany przez parlament za zgodą Prezydenta i może być przez niego jedynie odwołany, a większość władzy znajduje się w rękach premiera), a 16% - na rzecz parlamentarnej formy rządów. Pozostałe 13% nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.
Choć nie ma konsensusu, zdecydowana większość Ukraińców (74%) uważa, że na Ukrainie powinien istnieć wpływowy parlament , który powinien przynajmniej wyrażać zgodę na powołanie premiera i móc go odwołać (popiera takie rozwiązanie 27% badanych, a pozostałe 47% widzi jeszcze większą rolę w parlamencie). Jednocześnie 71% Ukraińców uważa, że Ukraina powinna mieć również prezydenta, który również powinien mieć przynajmniej pewne poważne uprawnienia.