geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Ferryshipingnews

Spadek Królewca w rankingu, czyli promy i akumulatory

Andrzej Widera

26-12-2023 09:00


Gubernator obwodu królewieckiego Anton Alichanow, udzielił rosyjskim mediom kilku wypowiedzi, które należy poddać ocenie krytycznej, gdyż z oczywistych względów mają one mieć wydźwięk propagandowy, biorąc pod uwagę np: opublikowaną w tym samym czasie listę rankingową rosyjskich obwodów, w którym region ten zajął dopiero 47 miejsce.

Ocena miała zostać obliczona poprzez zsumowanie wyników rosyjskich regionów w badaniach dotyczących jakości życia, statusu społeczno-ekonomicznego, rynku pracy, dobrobytu materialnego ludności, rozwoju naukowo-technicznego oraz - to dość nowe pojęcie - "zaangażowania społeczeństwa w zdrowy tryb życia". Warto przy tym zauważyć, że nawet na tej rosyjskiej "liście życzeń" nastąpił spadek eksklawy o trzy miejsca, w porównaniu do zeszłego roku.

W pierwszej z wypowiedzi Alichanow poinformował o rozpoczęciu projektowania trzech promów samochodowo-kolejowych dla obwodu królewieckiego. Według niego, opracowanie projektów ma zostać sfinalizowane w III kwartale 2024 roku. Projekty statków mają zostać oparte na istniejących już promach "Generał Czerniachowski" i "Marszałek Rokossowski". Jednak z pewnym interesującym wyjątkiem - statki mają korzystać wyłącznie z silników Diesla - dla porównania powyższe jednostki korzystają z silników dwupaliwowych.

Ciekawą informacją jest wybór stoczni, w której mają zostać zbudowane jednostki dla regionu. Otóż wybrano stocznię Zvezda na rosyjskim Dalekim Wschodzie. I tutaj pojawia się ważna przesłanka. Stocznia ta, która objęta jest sankcjami państw zachodnich, ma z tego powodu spore kłopoty. W tym roku nie była w stanie domknąć terminów budowy np: zamówionych pięciu lodołamaczy-gazowców. Dopiero we wrześniu zwodowano pierwsze dwie jednostki, których kadłuby, bez części dziobowej, zbudowały koreańskie stocznie, przy czym na razie są kłopoty z ich wyposażeniem, a głównym problemem są kwestie napędu. Dlatego też anulowano budowę następnych 10 statków.

Trzeba wspomnieć, że oba pływające promy, zostały zbudowane przez turecką stocznię Kuzey Star i budowa jednostek opartych na tym projekcie może sprawić istotne kłopoty technologiczne dla rosyjskiej stoczni. Być może ogłoszenie wyboru napędu Diesla ma być formą uproszczenia, a tym samym przyspieszenia, budowy promów.

Druga wypowiedź Alichanowa, dotyczy ambitnego projektu budowy tzw. "Gigafabryki" produkującej akumulatory w rejonie Ragnety (Nieman). "Mamy ogromną nadzieję, że te akumulatory elektryczne z fabryki Rosatom będą wykorzystywane przez naszego Awtotora, ale nie tylko przez nich. Mogę powiedzieć, że wszystkie produkty tego zakładu zostały już sprzedane z kilkuletnim wyprzedzeniem i mamy wielką nadzieję, że zobaczymy także drugi etap rozbudowy tego zakładu. Będziemy dalej rozwijać ten projekt” – powiedział Alichanow.

Ma to być największy w Rosji zakład produkujący akumulatory litowo-jonowe  nawet do 50 tys. pojazdów elektrycznych, co w momencie pogłębiającej się izolacji tego regionu i wynikających z tego problemów transportowych, może okazać się trudne do osiagnięcia. Według założeń władz regionalnych, pierwsze akumulatory z Ragnety mają zostać wypuszczone na rynek w 2025 roku.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024