geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Rocznica utworzenia Trójkąta Lubelskiego

Michał Mistewicz

28-07-2021 15:14


Trójkąt Lubelski, który został ustanowiony 28 lipca 2020 roku przez  ministrów spraw zagranicznych Litwy, Polski i Ukrainy, nie była głównym tematem rozważań w światowych mediach. Mimo to organizacja, której celem jest rozwój współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej pomiędzy tymi państwami oraz pomoc Ukrainie w odzyskaniu integralności terytorialnej i integracji z Unią Europejską i NATO, może być kolejną drogą do spajania państw położonych między Morzem Czarnym a Bałtykiem.

Działalność Trójkąta Lubelskiego ma sprowadzać się do organizowania szczytów z udziałem przywódców krajów członkowskich, ministrów spraw zagranicznych oraz wymiany informacji i powołania łączników w MSZ.

Doktor Aleksander Olech w swojej pracy "Trójkąt Lubelski - analiza dyskursu medialnego", napisał: "Trójkąt Lubelski może mieć szczególne znaczenie, jeśli wykorzysta się jego komplementarny potencjał polityczny, ekonomiczny i militarny, choćby jako wschodnia osłona dla NATO i UE. Jest to także szansa dla trzech założycieli, aby inicjować własne projekty na arenie międzynarodowej, mając już na początku poparcie dwóch innych państw."(...)

"Jednocześnie, trójstronny projekt ma ogromny potencjał, który można wykorzystać na wielu  płaszczyznach,  zwłaszcza  w  sferze  gospodarczej  i  militarnej,  tym samym  istotnie wzmacniając rolę trzech omawianych państw w Europie Środkowo Wschodniej.

Co więcej, w ramach Trójkąta Lubelskiego utworzono swego rodzaju sojusz, który w ujęciu regionalnym może przynieść korzyści dla każdego z członków: Polska wzmocni wschodnią granicę NATO, Litwa  otrzyma  narzędzie,  dzięki  któremu będzie  w  stanie  zwiększyć  swoją  sprawczość, natomiast  Ukraina  stworzy  sobie  przestrzeń  do  podejmowania  kolejnych  już  działań integrujących ją ze strukturami NATO i UE. Zawiązana współpraca może mieć pozytywny wpływ  na  kwestie  gospodarcze,  a  wspólna  wizja  większego  zaangażowania  na  arenie  międzynarodowej leży w interesie całej trójki."

Warto przypomnieć, że 7 lipca 2021 roku uczestnicy spotkania Trójkąta Lubelskiego ministrowie spraw zagranicznych Litwy, Ukrainy i Polski Gabriel Landsbergis , Dmitrij Kuleba i Zbigniew Rau podpisali deklarację o wspólnym europejskim dziedzictwie i wspólnych wartościach oraz wytycznych do dalszej współpracy w formacie Trójkąta Lubelskiego.

„Trójkąt Lubelski jest w rzeczywistości alternatywą dla „rosyjskiego świata” w tej części Europy. Oczywiście bardzo chcielibyśmy czwartego podpisu, podpisu demokratycznej Białorusi, ale dopóki go nie będzie, będziemy pracować razem w trójkę, ale w trójkę będziemy pracować w taki sposób, aby przybliżyć moment, w którym Białoruś, zamiast „rosyjskiego świata” wybierze Trójkąt Lubelski, wybierze demokrację, wolność i wspólną europejską przyszłość ” – powiedział minister SZ Ukrainy Dmytro Kuleba.


opr. wł.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021