Zdjęcie: Pixabay
08-12-2022 15:12
Na dzisiejszym posiedzeniu Narodowy Bank Ukrainy zgodnie z oczekiwaniami nie zmienił stopy dyskontowej i pozostawił ją na poziomie 25%. Jednocześnie zarząd NBU podjął decyzję o zwiększeniu wymagań dotyczących rezerw obowiązkowych banków. "Przyczyni się to do wzmocnienia transmisji monetarnej, utrzymania stabilności kursu walutowego i stopniowego obniżania inflacji w 2023 roku" - czytamy w komunikacie.
Szef Narodowego Banku Ukrainy Andrij Pyszny powiedział na konferencji prasowej, że inflacja będzie nadal rosła, ale nieco wolniej niż przewidywał Narodowy Bank Ukrainy. Tym samym, zgodnie z wynikami z października, wzrost cen konsumpcyjnych na Ukrainie przyspieszył do 26,6% w ujęciu rocznym. Narodowy Bank Ukrainy rozważa kilka scenariuszy w kontekście narastającego terroru energetycznego w Federacji Rosyjskiej – wszystkie trzy opcje mają wspólne konsekwencje: spadek i pogorszenie wskaźnika aktywności gospodarczej, wyższą niż przewidywano w październiku inflację.
Prezes NBU Andrij Pyszny powiedział też, że bank przewiduje, że do końca roku wielkość pomocy międzynarodowej przekroczy 31 miliardów dolarów. „W drugiej połowie 2022 roku międzynarodowi partnerzy znacznie rozszerzyli wsparcie finansowe dla Ukrainy, co stało się ważnym czynnikiem utrzymania stabilności makrofinansowej. Oczekuje się, że wielkość pomocy międzynarodowej przekroczy na koniec tego roku 31 mld USD, – powiedział szef banku. W 2023 r. nadejdzie także pomoc finansowa partnerów międzynarodowych, niezbędna do sfinansowania deficytu budżetowego i ożywienia gospodarczego. Prezes NBU przypomniał, że ogłoszono już wstępne porozumienia w sprawie przekazania przez Unię Europejską 18 mld euro oraz ok. 10 mld dolarów ze Stanów Zjednoczonych.