geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Jakub Szymczuk KPRP

Prezydent Litwy o priorytetach współpracy z RP

Andrzej Widera

14-09-2023 08:11


Prezydent Litwy Gitanas Nausėda, który spotkał się w środę z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, podkreślił potrzebę przyspieszenia integracji Ukrainy z Unią Europejską (UE), powiedział też, że ma nadzieję, iż przyszłoroczny szczyt NATO w Waszyngtonie da zielone światło dla członkostwa Ukrainy w Sojuszu. Prezydent Nausėda powiedział, że rozpoczęta przez Rosję pełnoskalowa wojna na Ukrainie podniosła stosunki między Litwą a Polską „na jeszcze wyższy poziom”.

Przywódcy Litwy i Polski, którzy spotkali się na Forum Bezpieczeństwa i Gospodarki w Krynicy, omówili wdrażanie decyzji szczytu NATO w Wilnie, sytuację bezpieczeństwa w regionie i współpracę dwustronną. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta Litwy, podczas dyskusji na temat roli współpracy polsko-litewskiej w regionalnej architekturze bezpieczeństwa w kontekście agresji Rosji na Ukrainę, prezydent Nausėda zauważył, że od początku wojny oba kraje zaczęły udzielać Ukrainie wszechstronnego wsparcia finansowego, wojskowego i humanitarnego bez czekania i wahania.

"Nasze odważne i wspólne działania w polityce międzynarodowej znacząco przyczyniły się do szeregu ważnych procesów: wprowadzenia systemu sankcji UE wobec Rosji i Białorusi, zamrożenia aktywów rosyjskich oligarchów i państwa, zapewnienia finansowania Ukrainy za pośrednictwem instrumentów UE oraz eliminacji rosyjskich źródeł energii. Litwa i Polska będą nadal współpracować, aby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za jej zbrodnie wojenne i agresję" - powiedział prezydent.

Prezydenci omówili również wspólne stanowiska w sprawie negocjacji Ukrainy w sprawie przystąpienia do UE w tym roku, w sprawie zamrożonego wykorzystania rosyjskich aktywów publicznych i prywatnych do odbudowy Ukrainy, w sprawie wzmocnienia sankcji wobec Rosji i Białorusi oraz zapobiegania sposobom ich obchodzenia.  „Teraz trzeba dołożyć wszelkich starań i mam wielką nadzieję na współpracę Rzeczypospolitej Polskiej, abyśmy na szczycie w Waszyngtonie mogli pomóc w zrobieniu kolejnego kroku naprzód i być może dać zielone światło członkostwu Ukrainy w NATO” – powiedział prezydent Litwy.

Prezydenci zgodzili się kontynuować prace nad utworzeniem specjalnego międzynarodowego trybunału, który mógłby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i agresji. Przywódcy Litwy i Polski omówili również dwustronną współpracę gospodarczą i wspólne projekty infrastrukturalne. Według prezydenta Litwy, konieczne jest przyspieszenie realizacji projektu Rail Baltica, który stworzy połączenie kolejowe między krajami bałtyckimi a Polską i całą UE, a także pomoże wzmocnić europejską oś transportową północ-południe i przyczyni się do mobilności wojskowej.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024