Zdjęcie: Pixabay
22-03-2024 08:54
Z raportu "Korupcja na Ukrainie 2023: Postrzeganie, zrozumienie, powszechność" zaprezentowanego w ukraińskiej Narodowej Agencji Zapobiegania Korupcji wynika, że 61,2% społeczeństwa, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w 2022 r., i 46,3% przedstawicieli biznesu, czyli prawie trzykrotnie więcej niż w 2022 r., zgłosiło wzrost korupcji w 2023 r.
Było to piąte ogólnokrajowe badanie ludności i przedstawicieli biznesu, mające na celu kompleksową ocenę sytuacji korupcyjnej na Ukrainie. Według raportu korupcja pozostaje na drugim miejscu wśród najpoważniejszych problemów Ukrainy po zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej. Zauważają to zarówno przedstawiciele biznesu (73%), jak i zwykli obywatele (72%).
Najczęstsze przypadki korupcji dotyczą osób zgłaszających się do centrów obsługi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, korzystających z usług w zakresie budownictwa i ewidencji gruntów, medycyny, a także podłączania lub konserwacji energii elektrycznej, gazu, wody i kanalizacji. Dla ludności najbardziej priorytetowymi obszarami wymagającymi oczyszczenia z korupcji są wymiar sprawiedliwości (51%), cła (38%), medycyna państwowa i komunalna (30%). Dla przedsiębiorców – organy celne (58%), zamówienia publiczne na roboty budowlane i usługi związane z budową, remontem i utrzymaniem autostrad (33%) oraz wymiar sprawiedliwości (w tym wykonanie orzeczeń sądowych) – 32%.
Pomimo obecności szeregu negatywnych tendencji ujawnionych w badaniach, warto zauważyć, że około 60% społeczeństwa i przedsiębiorców ma negatywny stosunek do korupcji. W społeczeństwie ukształtowało się także jasne stanowisko aprobaty dla działań mających na celu demaskowanie przejawów korupcji. Odpowiedni wskaźnik według wyników badania w dalszym ciągu rósł – w 2023 r. bezwzględna większość zarówno społeczeństwa (67%), jak i przedsiębiorstw (90%) aprobowała działania sygnalistów korupcyjnych, co wzmacnia potencjał kraju w zakresie skutecznego zwalczania korupcji w przyszłości.
„Jeśli mówimy o głównych wynikach naszego badania, to widzimy stałą tendencję rosnącego zapotrzebowania społeczeństwa na walkę z korupcją.(...) Ponadto badanie wykazało niewystarczający poziom świadomości obywateli na temat istniejących usług cyfrowych jako alternatywy dla praktyk korupcyjnych, dlatego należy wzmocnić działania informacyjno-edukacyjne w tym kierunku” – powiedział Dmytro Kałmykow, szef Departamentu Polityki Antykorupcyjnej NAKS.