Zdjęcie: Pixabay
05-07-2022 10:55
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zamierza w tym roku zainwestować na Ukrainie co najmniej 1 mld euro, co będzie odpowiadało przedwojennemu poziomowi inwestycji. Poinformował o tym przedstawiciel Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju podczas międzynarodowej konferencji na temat odbudowy Ukrainy, która odbywa się w szwajcarskim Lugano.
Przedstawiciel EBOiR dodał, że podpisano już umowy na 600 mln euro inwestycji w gospodarkę, zwłaszcza w celu wsparcia niezbędnej infrastruktury i sektora prywatnego, a także odpowiedzi na wyzwania kryzysu żywnościowego i energetycznego. „Ale czas rozpocząć prace nad odbudową. Jesteśmy gotowi do dalszej mobilizacji naszego bilansu i zapewnienia jak najefektywniejszego zarządzania funduszami darczyńców w przyszłości, biorąc pod uwagę nasze bogate doświadczenie na Ukrainie” – powiedział przedstawiciel.
Kolejnymi donatorami Ukrainy stały się Holandia, która przyznała Ukrainie pożyczkę w wysokości 200 mln euro, która za pośrednictwem MFW zostanie przeznaczona na bieżące potrzeby sektora publicznego kraju, w tym na wypłatę wynagrodzeń oraz Szwajcaria, która podwoi finansowanie współpracy dwustronnej z Ukrainą do ponad 100 mln franków szwajcarskich (ponad 100 mln dolarów). Prezydent Szwajcarii Ignatius Cassis zauważył, że jego kraj zapewnia finansowanie za pośrednictwem wielostronnych partnerów Ukrainy – ONZ, OBWE, Czerwonego Krzyża, Banku Światowego, EBOR i innych.
Natomiast szef MSZ Danii Jeppe Kofod zapowiedział przyznanie Ukrainie nowego pakietu wsparcia w wysokości 13,5 mln euro. „Istnieją również pilne potrzeby w sektorze ciepłowniczym, ciepłowniczym i mieszkaniowym w Mikołajowie i w innych częściach Ukrainy. Dziś mam przyjemność ogłosić, że przekażemy pakiet finansowy w wysokości 13,5 mln euro na wsparcie konkretnych działań w tym obszarze, które zostanie wdrożony do zimy – powiedział.
Z kolei Czechy planują udział w operacjach rozminowywania ukraińskich gruntów rolnych. Przedstawiciel czeskiego rządu dodał, że w dłuższej perspektywie Czechy chcą także uczestniczyć w odbudowie zniszczonej wojną infrastruktury, zwłaszcza wodociągowej. „Czechy zdecydowały się przygotować specjalny plan dla Ukrainy, współpracujący z planem UE, który będzie tworzony w dialogu ze stroną ukraińską i oparty na długoterminowym partnerstwie ukraińsko-czeskim” – dodał.