geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Perspektywy gospodarcze Ukrainy wg Oxford Economics

Dodał: Andrzej Widera

02-12-2022 11:38


Po 9 miesiącach wojny na Ukrainie brytyjski ośrodek analityczny Oxford Economics przewiduje, że w 2022 roku PKB Ukrainy spadnie o 31%, a w przyszłym roku skurczy się o kolejne 2-2,5% z powodu ekstremalnych wyzwań ekonomicznych.

"Szybka reakcja w sprawie polityki monetarnej i fiskalnej, a także 23 mld USD finansowania zewnętrznego, zapobiegły znacznie głębszemu spadkowi. Ekstremalne wyzwania ekonomiczne będą kontynuowane w przyszłym roku i spodziewamy się, że gospodarka skurczy się o kolejne 2%-2,5% rok do roku. Nasza prognoza opiera się na założeniach, że wojna potrwa co najmniej do połowy 2023 roku, rosyjskie ataki na infrastrukturę ustąpią, inicjatywa zbożowa pozostanie w mocy, a zachodnie wsparcie finansowe będzie wystarczające do utrzymania stabilności finansowej" - podaje Oxford Economics.

"Budżet Ukrainy na 2023 rok przewiduje, że prawie wszystkie (94%, czyli 34 mld USD) potrzeby finansowe Ukrainy zostaną zaspokojone dzięki finansowaniu zewnętrznemu, z czego 15 mld USD będzie pochodzić z MFW. Może się to okazać podejściem optymistycznym i presja na bank centralny w sprawie monetyzacji deficytu będzie nadal trwała. Zakładamy jednak, że to finansowanie monetarne pozostanie ograniczone, aby uniknąć galopującej inflacji" - napisano w raporcie.

"Prawie dziewięć miesięcy po rosyjskiej inwazji, której końca nie widać, gospodarka Ukrainy uniknęła nadzwyczajnego upadku. Ale straty dla gospodarki są poważne. Po pierwszym skurczeniu się o około 45% w okresie marzec-kwiecień, gospodarka wykazała oznaki ożywienia w okresie sierpień-wrzesień, kurcząc się o 35% rok do roku. Jednak wraz ze zbliżającą się zimą czasy stały się jeszcze trudniejsze, ponieważ Rosja skupiła swoją strategię na niszczeniu ukraińskiej infrastruktury - przyznaje Oxford Economics.

Raport ocenia także wyzwolenia przez wojska ukraińskie okupowanych przez Rosję terenów. "Szacujemy, że wyzwolenia te były równoważne z powrotem pod kontrolę ukraińską około 9% przedwojennego PKB. Eksport zbóż doda około 6% PKB od marcowo-czerwcowego minimum. Szybka reakcja rządu i 23 mld dolarów zewnętrznych dotacji i pożyczek zapobiegły głębszemu spadkowi - wyliczają analitycy. Jednocześnie analitycy przyznają, że ogromne zniszczenia infrastruktury Ukrainy od października zniweczą znaczną część tego ożywienia." - napisali analitycy.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024