geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Obwód Kaliningradzki obawia się blokady tranzytu

Andrzej Widera

04-03-2023 08:55


Koleje Litewskie kontynuują tranzyt towarów do Obwodu Kaliningradzkiego - poinformował gubernator regionu Anton Alichanow. Według KZD, w ciągu dnia granicę przekroczyło siedem pociągów. Alternatywnym kierunkiem wciąż pozostaje transport morski.

"Wczoraj ponownie dotarły do nas oświadczenia władz litewskich o możliwej odmowie usługi tranzytu kolejowego z kierunku rosyjskiego i białoruskiego. Skontaktowaliśmy się z kolegami z Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Kolei Rosyjskich. Nasi koledzy pracują nad tymi wiadomościami, są w kontakcie z Europejczykami i Litwinami. Według naszych informacji, nie dotyczy to tranzytu kaliningradzkiego - podkreślił szef obwodu. "Transport morski jest dość aktywny. Teraz obsługuje go 18 statków" - dodał Alichanow.

Jednak wciąż nie jest to liczba wystarczająca, a co ważniejsze okazuje się, że władze regionalne realnie rozważają możliwość wprowadzenia blokady tranzytu kolejowego przez Litwę. Otóż tego samego dnia władze regionalne poinformowały, że  poszukują dodatkowych statków na linii Bałtijsk-Ust-Ługa do transportu składów kolejowych do i z obwodu kaliningradzkiego.

Jak podał urząd, firma cargo ImexService rozpoczęła rezerwację miejsc dla taboru kolejowego na promach na marzec-maj, jeszcze 27 lutego, ale z powodu dużego popytu zakończyła już przyjmowanie wniosków. Firma TBK również nie ma miejsc w kierunku kaliningradzkim do maja. Wcześniej zaostrzono zasady rezerwacji statków na linii Bałtijsk - Ust-Ługa. Firma "TBK" wyjaśniła, że decyzja została podjęta w celu wyeliminowania spekulacji i odsprzedaży biletów promowych. Rząd regionalny wraz z władzami federalnymi pracuje obecnie nad kwestią wynajęcia dodatkowych statków o wymaganej specyfikacji technicznej, aby zwiększyć liczbę przewożonych wagonów.

Przy tej okazji trzeba wspomnieć, że prezydent Litwy Gitanas Nauseda zwołał na poniedziałek posiedzenie Rady Obrony Narodowej (VGT). Jak poinformował doradca prezydenta Ridas Jasiulionis, Rada wysłucha sprawozdań z działalności służb wywiadowczych w 2022 r., omówi bezpieczeństwo regionalne oraz zastanowi się nad rozwojem zdolności obronnych Litwy. Jednak we wtorek prezydent Nauseda mówił o najbliższym posiedzeniu VGT, że bezpieczeństwo granic należy wzmocnić różnymi środkami, a fizyczna bariera jest tylko jednym z niezbędnych elementów.

"Patrząc w przyszłość, nie ma wątpliwości, że musimy wzmocnić bezpieczeństwo we wszystkich jego aspektach - a granica jest tylko jednym z elementów. Biorąc pod uwagę najnowsze technologie, najnowsze okoliczności i wreszcie pewne naturalne cechy naszych granic z Białorusią i Rosją, musimy wybrać optymalny wariant. Dziś kwestia bezpieczeństwa jest najważniejsza i z pewnością mamy nowe zagadnienia do omówienia w Radzie Obrony Narodowej, które przedstawimy w najbliższym czasie" - powiedział prezydent Litwy we wtorek w Połądze.  Jednak należy przypomnieć, że charakter porozumienia zapewniającego tranzyt do i z obwodu kaliningradzkiego przez Litwę, jest także porozumieniem unijnym.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024