geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Mołdawia: nowy pakiet pomocowy i energetyka

Dodał: Andrzej Widera

04-02-2025 10:24


Mołdawia kontynuuje swoje działania na rzecz poszerzenia możliwości rozszerzenia łączy energetycznych z Rumunią. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) przeznaczy dla Mołdawii dotację w wysokości 15,4 mln euro na budowę linii przesyłowej wysokiego napięcia (HVPL) łączącej miasto Balti z rumuńskim okręgiem Suczawa. Komisja Polityki Zagranicznej i Integracji Europejskiej parlamentu Mołdawii zatwierdziła rozpoczęcie negocjacji dotyczących podpisania umowy z EBOR.

Ministerstwo Energii podkreśliło, że w ramach drugiego etapu projektu integracji sieci energetycznych Mołdawii i Rumunii planowana jest budowa linii energetycznej Bałti-Suczawa, modernizacja stacji elektroenergetycznej w Balti oraz renowacja wybranych odcinków sieci energetycznej. "Projekt ten przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Mołdawii, zwłaszcza w północnej części kraju. Ponadto poprawa niezawodności dostaw energii elektrycznej sprzyjać będzie rozwojowi gospodarczemu. Modernizacja systemu energetycznego umożliwi również integrację dodatkowych mocy do produkcji energii odnawialnej" – informuje ministerstwo.

Koszt całego przedsięwzięcia oszacowano na 77 mln euro. Dotacja EBOR pokryje jedynie 20% tej kwoty. Wcześniej parlament ratyfikował umowę z EBOR dotyczącą pożyczki w wysokości 30,8 mln euro, natomiast Europejski Bank Inwestycyjny zapewni dodatkowy kredyt w tej samej wysokości.

Tymczasem  ogłoszono nowy pakiet pomocowy UE dla Mołdawii, który przekracza 300 milionów euro i obejmuje zarówno wsparcie doraźne, jak i średnio- i długoterminowe środki mające na celu wzmocnienie niezależności energetycznej kraju. Na pierwszą pomoc przeznaczono już 30 milionów euro, ponieważ zamknięcie dostaw gazu przez Kreml naraziło życie wielu ludzi na niebezpieczeństwo. Z tej kwoty 10 milionów przeznaczone jest dla konsumentów na prawym brzegu Dniestru.

W średnim okresie UE oferuje 250 milionów euro na pokrycie kosztów energii elektrycznej dla ludności do grudnia 2025 r. W ten sposób każda rodzina zapłaci pierwsze 110 kWh rachunku według stawki sprzed podwyżki cen, co oznacza całkowite wsparcie 151 milionów euro. Oprócz natychmiastowego wsparcia UE finansuje również działania mające na celu osiągnięcie niezależności energetycznej Mołdawii. Plan działań na najbliższe dwa lata zakłada zwiększenie efektywności energetycznej budynków, zwiększenie udziału energii odnawialnej, opracowanie rozwiązań w zakresie magazynowania energii i dokończenie połączeń z sieciami europejskimi. Władze stawiają sobie za cel, aby do 2030 roku co najmniej 30% zużywanej energii pochodziło z OZE.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024