Zdjęcie: gov.md
25-06-2024 09:49
25 czerwca w Luksemburgu ma się odbyć Konferencja Międzyrządowa, która będzie oficjalnym rozpoczęciem negocjacji Mołdawii i Ukrainy w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej. Jest to spotkanie przedstawicieli wszystkich państw członkowskich UE oraz krajów kandydujących do akcesji. Konferencja międzyrządowa z Ukrainą planowana jest na godzinę 16:30 czasu kijowskiego, a Mołdawią na godzinę 19:00.
Negocjacje w sprawie przystąpienia do UE toczą się w 33 rozdziałach prawodawstwa europejskiego. Tradycyjnie można je podzielić na sześć bloków tematycznych: podstawy; Krajowy rynek; Stosunki zewnętrzne; konkurencja i rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu; ekologia, transport i energia; zasoby; Rolnictwo; spójność polityczna. Podstawy to blok rozdziałów otwierających i zamykających negocjacje. Blok ten obejmuje system sądowy i podstawy prawa; sprawiedliwość, wolność i bezpieczeństwo; zamówienia rządowe; Statystyka; kontrola finansowa. Warto zauważyć, że żaden z otwartych rozdziałów negocjacji nie może zostać zamknięty, dopóki nie zostaną zamknięte rozdziały „System sądowniczy i prawa podstawowe” oraz „Sprawiedliwość, wolność i bezpieczeństwo”.
„Na pierwszej konferencji kraj kandydujący przyjmuje ramy negocjacyjne zaproponowane przez państwa członkowskie, a na kolejnych konferencjach chodzi o otwarcie lub zamknięcie negocjacji w poszczególnych sekcjach, innymi słowy, pierwsza konferencja międzyrządowa jest uroczystym momentem rozpoczęcia negocjacje w sprawie integracji europejskiej. Na spotkaniu 25 czerwca wszystkie 27 państw członkowskich UE będzie reprezentowane na szczeblu ministrów spraw zagranicznych, a my uczestniczymy w nim jako kraj kandydujący. Na czele delegacji mołdawskiej stanie premier Dorin Recean. A spotkaniu będzie przewodniczył Minister Spraw Zagranicznych Belgii, kraju sprawującego do końca czerwca prezydencję w Radzie Unii Europejskiej” – powiedziała Cristina Gerasimov, wicepremier ds. integracji europejskiej Mołdawii.
Nikt nie wie, jak długo mogą potrwać negocjacje. Władze Mołdawii snują ambitne plany włączenia Mołdawii do UE do 2030 roku. Każdy kraj członkowski UE miał własną historię negocjacji, z własnymi pułapkami i sukcesami. Mołdawia rozpoczyna negocjacje wspólnie z Ukrainą, ale nie oznacza to, że oba kraje również te negocjacje zakończą wspólnie.
Rozpoczęcie negocjacji i ich realizacja nie oznacza, że procesu nie można zatrzymać. Najbardziej uderzającym przykładem jest Turcja. Stambuł rozpoczął negocjacje w sprawie przystąpienia do UE w 2005 r., a w 2015 r. prezydent kraju Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że Turcja nie jest już zainteresowana integracją europejską. Negocjacje są obecnie zamrożone. Inną kwestią jest to, że dla powodzenia negocjacji konieczne jest przeprowadzenie reform, czasem kosztownych. UE pomaga krajom kandydującym we wdrażaniu tych reform, zapewniając dostęp do specjalnych funduszy. Mołdawia na tę chwilę nie uzyskała jeszcze dostępu do tych środków.
Co roku Komisja Europejska przedstawia opinię na temat postępów każdego kraju w procesie negocjacji. Po pozytywnym raporcie końcowym Komisji Europejskiej Rada UE podejmuje decyzję o przystąpieniu kraju do UE. Z tym krajem zostaje podpisana umowa akcesyjna. Ale potem państwo to nie staje się jeszcze członkiem, a jedynie „krajem przystępującym”. Kraj przystępujący będzie mógł zostać pełnoprawnym członkiem UE po ratyfikacji traktatu przez parlamenty narodowe wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej.