geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Konkrety w sprawie gazu dla Naddniestrza

Dodał: Andrzej Widera

28-01-2025 10:21


Unia Europejska przekazała Mołdawii pilny grant o wartości 30 milionów euro na zakup gazu ziemnego dla regionu Naddniestrza, aby zapobiec kryzysowi humanitarnemu i umożliwić produkcję energii elektrycznej zarówno dla Mołdawii, jak i Naddniestrza. Decyzja ta została podjęta w obliczu poważnego kryzysu energetycznego spowodowanego przerwaniem dostaw gazu przez rosyjski Gazprom, co szczególnie dotknęło region Naddniestrza.

W ramach grantu gaz zostanie wykorzystany do zaspokojenia podstawowych potrzeb, takich jak ogrzewanie domów, funkcjonowanie szkół, szpitali i małych przedsiębiorstw, przy jednoczesnym uniknięciu dostaw dla dużych konsumentów przemysłowych, takich jak huta w naddniestrzańskiej Rybnicy. Grant pozwoli na zakup około 60 milionów metrów sześciennych gazu, co wystarczy na około 10 dni. Aby utrzymać odpowiednie ciśnienie w sieci gazowej Naddniestrza do czasu realizacji zakupów, rząd w Kiszyniowie zgodził się udzielić pożyczki na 3 miliony metrów sześciennych gazu, którą Tyraspol będzie musiał zwrócić lub spłacić do 1 marca 2025 roku. Jeśli Tyraspol nie zaakceptuje tej pomocy, gaz może być zwrócony na warunkach kredytowych lub według ceny rynkowej. Daniel Vodă, rzecznik rządu mołdawskiego powiedział, że w Mołdawii koszty energii elektrycznej mogą zostać skorygowane dzięki bezpłatnym dostawom z elektrowni MoldGRES, a mieszkańcy Naddniestrza będą mieli zapewnione ogrzewanie i oświetlenie od 1 lutego. Daniel Vodă podkreślił również, że po 10 lutego odpowiedzialność spada na Tyraspol.

„Jest oczywiste zarówno dla nas, jak i dla nich, że „darmowy gaz” już nie istnieje. Potwierdza to nawet ambasada Rosji, która oficjalnie uznała ten fakt w odpowiedzi przesłanej do Kiszyniowa, co zostało potwierdzone w ostatnich dniach przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Mołdawii. Rząd, we współpracy z Unią Europejską, opracuje kompleksowy program odporności energetycznej na najbliższe dwa lata, który wejdzie w życie natychmiast po tej dacie” – zaznaczył Vodă.

Decyzja Unii Europejskiej o wsparciu Mołdawii spotkała się z pozytywnym odbiorem w obliczu niepewności związanej z rosyjskimi dostawami gazu. Eksperci podkreślają, że pomoc UE jest realnym działaniem humanitarnym, które kontrastuje z politycznymi działaniami Rosji mającymi na celu destabilizację regionu. „Co przeszkodziło Gazpromowi w dostarczeniu gazu regionowi naddniestrzańskiemu od 1 stycznia? Nic! Gdyby zarezerwowano zdolności przesyłowe w gazociągu transbałkańskim, region naddniestrzański mógłby korzystać z gazu. Gdyby nie dążyli do pogrążenia Naddniestrza w głębokim kryzysie humanitarnym, rozwiązanie byłoby na stole Gazpromu. Jeśli przypomnimy sobie wcześniejsze wypowiedzi niektórych głosów z Kiszyniowa, według których Moskwa celowo sprowokowała kryzys, aby zapewnić korzystne warunki dla swoich protegowanych w Mołdawii podczas przyszłych wyborów parlamentarnych, teraz wydaje mi się, że ta wersja jest całkiem uzasadniona” – powiedział Anatol Țăranu, analityk polityczny.

Ekspert podkreślił również, że zewnętrzna pomoc udzielona przez UE to pilna próba ratowania sytuacji i zapobiegania próbom destabilizacji przez Rosję sytuacji w Mołdawii . „Jeśli europejski gaz zostanie wykorzystany do wsparcia Naddniestrza i produkcji energii elektrycznej dla prawego brzegu Mołdawii, Moskwa znajdzie się w dość niewygodnej pozycji. Mówią o jakimś gazie humanitarnym, ale nie jest jasne, jak zostanie on tutaj dostarczony. Z drugiej strony okazuje się, że „prawdziwa misja humanitarna należy do Unii Europejskiej, a nie do Rosji” – podsumował Țăranu.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024