geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Integracja ukraińskiej energetyki z rynkiem UE

Andrzej Widera

25-02-2025 09:10


Ursula von der Leyen ogłosiła w Kijowie, że do końca przyszłego roku Ukraina i Mołdawia zostaną w pełni zintegrowane z europejskim rynkiem energetycznym. Według przewodniczącej Komisji Europejskiej ma to zapewnić stabilność i bezpieczeństwo dostaw energii. W ramach wsparcia tej zimy Ukraina otrzymała już 1,8 GW energii elektrycznej z Europy. Współpraca obejmie również wykorzystanie 80% magazynów gazu, co zwiększy bezpieczeństwo energetyczne całego regionu. Dodatkowo w marcu Kijów otrzyma kolejną transzę unijnej pomocy w wysokości 3,5 miliarda euro.

Tymczasem Ukraina zmaga się z ogromnymi stratami w sektorze energetycznym. Rosja przejęła 18 GW ukraińskiej generacji, w tym elektrownie wodne, cieplne oraz Zaporoską Elektrownię Atomową – największą w Europie. Minister energetyki Herman Hałuszczenko podkreślił, że żadna inna sieć energetyczna na świecie nie stanęła przed takimi wyzwaniami. W ciągu ostatnich trzech lat rosyjskie wojska przeprowadziły ponad 30 masowych ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną, powodując miliardowe straty. Każdy z nich oznaczał setki pocisków i dronów uderzających jednocześnie w elektrownie, podstacje i gazociągi.

Rosyjskie bombardowania doprowadziły także do znacznego spadku wydobycia gazu, co zmusiło Ukrainę do zwiększenia importu. Kraj planuje sprowadzenie do 800 milionów metrów sześciennych gazu z Europy w lutym i marcu, aby zrekompensować straty wynoszące około 40% produkcji. Przed wojną dzienne wydobycie gazu wynosiło 52 miliony metrów sześciennych, podczas gdy zimowe zużycie sięgało nawet 140 milionów. Główne ukraińskie złoża, zlokalizowane w przyfrontowych obwodach charkowskim i połtawskim, pozostają szczególnie narażone na ataki.

Chociaż zapasy gazu w magazynach są niskie, Ukraina liczy, że dzięki importowi i własnemu wydobyciu przetrwa sezon grzewczy bez ograniczeń dostaw dla przemysłu i gospodarstw domowych. Jednak wiosną konieczne będzie rozpoczęcie gromadzenia zapasów na kolejny sezon zimowy – docelowo 13 miliardów metrów sześciennych gazu. Wciąż nie wiadomo, ile surowca uda się sprowadzić po marcu, ponieważ zależy to od skali dalszych rosyjskich ataków. W styczniu Rosja przeprowadziła zmasowane uderzenia na magazyny gazu we Lwowie i kluczowe zakłady wydobywcze w obwodzie charkowskim, zmuszając Ukrainę do zakupu drogiego paliwa w UE.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024