Zdjęcie: Pixabay
19-03-2024 10:55
Według najnowszego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS), ponad połowa Ukraińców (56%) uważa, że niedawne głośne sprawy przeciwko biznesmenom i firmom świadczą o próbach zwalczania naruszeń ukraińskiego prawa przez przedsiębiorców.
Z kolei 30% respondentów postrzega takie przypadki jako presję na biznes. Pozostałe 14% nie mogło się zdecydować. Jak zauważył Anton Hruszecki, zastępca dyrektora KMIS, przedsiębiorcy i biznesmeni są ważnym składnikiem społeczeństwa i odgrywają istotną rolę w jego rozwoju. Jednakże na Ukrainie od lat 90 XX w. u wielu osób utrzymuje się negatywne postrzeganie biznesu ze względu na jego powiązania z korupcją oraz wpływ na polityków i urzędników państwowych.
„Ukraińcy mogą mieć pozytywne nastawienie do «wielkiego biznesu», ale nienawidzą «oligarchów»” – stwierdził. Jednocześnie poszczególne elementy systemu egzekwowania prawa również budzą ostrą krytykę i nieufność. W grudniu 2023 r. prokuraturze ufało jedynie 9% Ukraińców (nie ufało – 64%), a sądom tylko 12% (nie ufano – 61%) – przypomniał socjolog. "Jednak na „świętej wojnie” tracą wszyscy – państwo, biznes i zwykli obywatele. Teraz trzeba nie podnosić poziomu presji i nie motywować swoich zwolenników do bezkompromisowej walki, ale spokojnie i konstruktywnie rozwiązywać problemy oraz tworzyć nowe, przejrzyste zasady gry, uczciwe dla wszystkich stron." - zauważa socjolog.