Zdjęcie: Ak Pk Flickr
17-10-2022 14:24
Jak istotne jest niebezpieczeństwo, że Rosja może sięgnąć po broń jądrową w wojnie na Ukrainie? I co oznaczają pośrednie groźby Rosji dla przyszłości odstraszania nuklearnego? Dr Matthew Harries (MH), nowo mianowany dyrektor RUSI ds. proliferacji i polityki nuklearnej, rozmawia z dr Jonathanem Eyalem (JE).
JE: W ostatnich tygodniach mnożyły się pośrednie, ale oczywiste groźby rosyjskich polityków, sugerujące, że ich kraj może być zmuszony do użycia broni jądrowej, jeśli jego terytorium - w rozumieniu Moskwy - będzie zagrożone. Czy jest Pan zaskoczony pojawieniem się tych gróźb?
MH: Nie. Niestety, wojna Putina z Ukrainą od początku zawierała w sobie element nuklearny; rozpętując wojnę, Putin pośrednio groził bronią jądrową. Tak więc odstraszanie nuklearne od początku funkcjonuje w tle tego konfliktu i w pewnym stopniu działa na NATO. Jednym z powodów, dla których USA i sojusznicy z NATO nie chcą bezpośredniego konfliktu z Rosją - ale nie jedynym - jest to, że na końcu drabiny eskalacji między Rosją a Zachodem jest możliwość użycia broni jądrowej.
Rozmowa na łamach Instytutu RUSI - link do całości w źródle