geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Zapowiedź nowych sankcji UE wobec Rosji i obroty handlowe z Białorusią

Andrzej Widera

29-01-2025 10:43


Państwa Unii Europejskiej debatują nad nowym pakietem sankcji przeciwko Rosji, który może zostać przyjęty na trzecią rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę. Projekt zakłada zakaz importu aluminium z Rosji, odcięcie 15 rosyjskich banków od systemu SWIFT oraz sankcje na 70 statków przewożących rosyjską ropę. Całkowity zakaz importu aluminium ma wejść w życie w ciągu roku, a w okresie przejściowym obowiązywać będą limity importowe dla krajów UE.

Decyzja wymaga jednomyślności 27 państw UE, co jednak spotkało się z oporem Węgier, które ostatecznie zgodziły się na przedłużenie dotychczasowych sankcji. Komisja Europejska zaproponowała nałożenie ceł na rosyjskie i białoruskie produkty rolne oraz nawozy, co ma zmniejszyć zależność UE od importu i uderzyć w dochody Rosji z eksportu. Nowe taryfy obejmą 15% rosyjskich produktów rolnych, które dotychczas nie podlegały sankcjom, a po zatwierdzeniu przez Radę UE mogą dotyczyć całego importu rolnego z Rosji. Unia Europejska podkreśla, że cła mają zmniejszyć podatność UE na potencjalne naciski ze strony Rosji i wpłynąć na stabilność dostaw nawozów po przystępnych cenach. Komisja Europejska zaznacza, że w razie wzrostu cen w UE możliwe jest łagodzenie taryf. Cła nie obejmą tranzytu produktów rolnych i nawozów do krajów trzecich.

Tymczasem w wywiadzie dla  rosyjskich mediów, Maksim Ryżankou, minister spraw zagranicznych Białorusi, stwierdził, że obroty wzajemnego handlu Białorusi z Unią Europejską wynoszą 8 miliardów dolarów. Białoruś od kilku lat nie publikuje szczegółowych statystyk handlu zagranicznego według krajów i pozycji towarowych. Natomiast według danych Eurostatu za 11 miesięcy 2024 r. dostawy towarów z UE na Białoruś wyniosły 6,63 mld euro, a dostawy z Białorusi do UE 1,235 mld euro.

Największymi odbiorcami towarów z Białorusi były Polska (436,4 mln euro), Litwa (188,8 mln euro), Łotwa (177,5 mln euro) i Niemcy (145,47 mln euro). Największe wolumeny dostaw towarów na Białoruś zapewniła Polska (2,07 mld euro), Niemcy (1,46 mld euro) i Litwa (1,11 mld euro). Jednocześnie statystyki wskazują na zauważalne zmniejszenie miesięcznych wolumenów obrotu towarowego w miesiącach jesiennych. Latem UE znacząco rozszerzyła listę towarów objętych sankcjami w handlu z Białorusią, dlatego widać znaczną redukcję handlu z Białorusią, zwłaszcza po zaostrzeniu sankcji w 2024 roku. Minister podkreślił, że Rosja odpowiada obecnie za 65-70% białoruskiego handlu, pomimo wcześniejszych prób dywersyfikacji.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024