Zdjęcie: Pixabay
07-10-2024 10:40
Białoruski rząd zaproponował zakończenie okresu ulgowego opodatkowania transakcji z kryptowalutami dla osób fizycznych, od 1 stycznia 2025 roku. Co ciekawe, przewidziano jednak dużo wyjątków, w tym możliwości darowizny. Dochody podlegające opodatkowaniu, uzyskane w naturze w postaci tokenów, przeliczane będą na ruble białoruskie po oficjalnym kursie rubla białoruskiego do tokena, ustalonym przez Narodowy Bank Białorusi.
Wcześniej osoby, które prowadziły operacje z walutami cyfrowymi, były zwolnione z płacenia podatków od uzyskanych dochodów, z podatku VAT oraz z podatku dochodowego do 2023 roku. Pod koniec marca 2023 roku przedłużono ulgi podatkowe dla transakcji z kryptowalutami do 1 stycznia 2025 roku. Jednak to nie koniec proponowanych zmian podatkowych.
Na 2025 rok na Białorusi planowana jest podwyżka stawek akcyzy na papierosy, podatku od psów, rząd zamierza podnieść również stawki podatku transportowego zarówno dla osób fizycznych, jak i prawnych. Wysokość podatku transportowego zależy od dopuszczalnej masy maksymalnej, pojemności. Na przykład za samochód o dopuszczalnej masie maksymalnej do 1,5 tony trzeba teraz płacić 66 rubli rocznie, ale ma nastąpić wzrost do 70 rubli.
Zgodnie z dekretem Łukaszenki zatwierdzającym najważniejsze parametry prognozy rozwoju kraju na rok 2025, wzrost produktu krajowego brutto ma osiągnąć 104,1% dzięki trzem powiązanym programom: produkcyjnemu, eksportowemu i inwestycyjnemu. Tak więc, eksport towarów i usług ma wzrosnąć o 5,4%, a inwestycje w gospodarkę mają wzrosnąć do niemal 8%. „Polityka ograniczania cen będzie kontynuowana. Aby to osiągnąć, Narodowy Bank Białorusi i rząd stawiają sobie za cel ograniczenie inflacji do poziomu nieprzekraczającego 5%” - czytamy w propagandowym dokumencie. Międzynarodowe aktywa rezerwowe mają wynieść co najmniej 7,1 mld dolarów - jak podał dzisiaj NBB, międzynarodowe aktywa rezerwowe Białorusi wynosiły prawie 8,6 miliarda dolarów.
We wrześniu wzrosły one o 161,2 mln dolarów, po wzroście o 165,1 mln dolarów w sierpniu. Rezerwy osiągnęły najwyższy poziom od marca 2020 r.Ich wzrost w dalszym ciągu napędzany jest wysokimi cenami złota. Bank chce utrzymać międzynarodowe aktywa rezerwowe na koniec roku na poziomie co najmniej 6 miliardów dolarów.