Zdjęcie: Wikipedia
15-09-2023 16:34
Dzisiaj Saeima zatwierdziła Gabinet Ministrów utworzony przez trzy partie pod przewodnictwem Eviki Siliņy („Nowa Jedność”). Za nowym rządem głosowało 53 parlamentarzystów, przeciw było 39 parlamentarzystów, nikt nie wstrzymał się od głosu. Po około siedmiogodzinnej debacie przed wotum zaufania dla powołanego przez nią Gabinetu Ministrów Silina wezwała posłów, aby docenili fakt, że żyją w wolnym kraju, w którym można swobodnie wyrażać opinie i krytykę.
W swoim przemówieniu przed głosowaniem Saeimy nad wotum zaufania dla gabinetu ministrów, przyszła szefowa rządu, Evika Siliņa, zwróciła uwagę, że kobieta na stanowisku premiera nie oznacza, że wszystko jest w porządku z równością w kraju. Siliņa podkreśliła, że w centrum rządu znajdą się ludzie: „Oznacza to, że ja i zespół rządowy będziemy pracować nad tym, aby obywatele Łotwy – uczniowie, studenci, przedsiębiorcy, pacjenci, matki, ojcowie, dziadkowie – czuli, że państwo działa dla nich i nie jest obojętny ani nie służy jedynie procedurze.”. Priorytetem będzie wzmocnienie bezpieczeństwa narodowego i zdolności obronnych oraz szybszy wzrost gospodarczy. Rząd będzie w pełni realizował politykę zagraniczną zorientowaną na Zachód. "Przyszły rząd dąży do stworzenia szerokiej, silnej klasy średniej na Łotwie" - powiedziała Siliņa. "Aby to osiągnąć, będziemy dążyć do zrównoważonego produktu krajowego brutto, zwiększając produktywność, inwestycje, eksport i zatrudnienie".
Siliņa podkreśliła, że rząd, jeśli otrzyma zaufanie Saeimy, będzie pracował jako zespół, zaprosiła opinię publiczną do śledzenia realizacji jej deklaracji, aby wskazać, co należy poprawić."Mój styl pracy jest otwarty i demokratyczny, więc jestem również otwarta na waszą krytykę. Poprowadzę zespół następnego rządu i będę wspierać ministrów w reprezentowaniu tych zasad", powiedziała Siliņa na zakończenie swojego przemówienia.
Jednak politycy opozycji, w tym byli parlamentarzyści poprzedniej koalicji ze "Zjednocznej Listy" i "Zjednoczenia Narodowego", skrytykowali przyszły rząd i nową koalicję. „Mała deklaracja, małe cele i rząd, za którym stoi mały człowiek. (…) To nie będzie rząd zmian i dobrych uczynków, to będzie rząd legalizacji władzy jednej siły politycznej” - mówił Edgars Tavars.
W proponowanym przez Silinę Gabinecie Ministrów siedem stanowisk ministrów i stanowisko premiera mieliby obsadzić przedstawiciele „Nowej Jedności”:
Premier – Evika Siliņa,
Minister Finansów – Arvils Ašeradens zachowa swoje stanowisko,
Minister Edukacji i Nauki – Anda Čakša zachowa swoje stanowisko,
Minister Sprawiedliwości – Inese Lībiņa-Egnere zachowa swoje stanowisko,
Minister Spraw Zagranicznych – Krišjānis Kariņš,
Minister Spraw Wewnętrznych – Rihards Kozlovskis,
Minister Ochrony Środowiska i Rozwoju Regionalnego – Inga Bērziņa,
Minister Zdrowia – Hosam Abu Meri.
ZZS miałby zajmować cztery stanowiska ministerialne w rządzie Siliny:
Minister Opieki Społecznej – Uldis Augulis,
Minister Rolnictwa – Armands Krauze,
Minister Gospodarki – Viktors Valainis,
Minister Klimatu i Energii – Kaspars Melnis.
Partia „Postępowi” ma w rządzie Siliny trzech ministrów:
Minister Transportu – Kaspars Briškens,
Minister Obrony Narodowej – Andris Spruds,
Minister Kultury – Agnese Logina.
Tuż przed posiedzeniem Saeimy, podpisano umowę koalicyjną i program działań rządu. Już w tym roku planowane jest znalezienie sposobu na częściowe zrekompensowanie podwyżki taryfy za dystrybucję energii elektrycznej, promowanie konkurencji bankowej, wzmocnienie regulacji wspólnego pożycia par oraz opracowanie zrównoważonego modelu finansowania edukacji. Projekt deklaracji podsumowuje w 39 punktach główne możliwe do osiągnięcia cele i zadania nowego rządu.