Zdjęcie: Pixabay
17-11-2021 14:10
Dzisiaj w Moskwie odbyło się spotkanie ministra spraw zagranicznych i integracji europejskiej Mołdawii Nicu Popescu z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Obaj zauważyli, że negocjacje były „konstruktywne i koleżeńskie”, a strony zamierzają pogłębić współpracę. Jednocześnie Popescu podkreślił, że wycofanie wojsk rosyjskich pozostaje priorytetem polityki zagranicznej Mołdawii.
Po spotkaniu ministrowie spraw zagranicznych Mołdawii i Rosji podpisali wspólne oświadczenie z okazji 20. rocznicy podpisania Traktatu o przyjaźni i współpracy między Rosją a Mołdawią. Popescu i Ławrow zatwierdzili również plan konsultacji między ministerstwami na lata 2022-2023.
Siergiej Ławrow powiedział, że spotkanie prezydentów Mołdawii i Rosji Mai Sandu i Władimira Putina odbędzie się, gdy tylko "skumulują się znaczące pozytywne ustalenia i przywódcy obu krajów dojdą do porozumienia".
"Potwierdziliśmy wzajemne nastawienie we wszystkich dziedzinach stosunków mołdawsko-rosyjskich, w tym w kwestiach, co do których nie znaleziono jeszcze rozwiązań" - powiedział Nicu Popescu na konferencji prasowej. Jednym z tematów rozmów była ugoda naddniestrzańska. Ławrow powiedział, że Rosja będzie nadal pełnić rolę mediatora i gwaranta w rozwiązaniu konfliktu naddniestrzańskiego. "Liczymy na jak najszybsze przeprowadzenie spotkań w formacie 5+2. Omówiliśmy perspektywy współpracy w ramach WNP, a także kontynuację współpracy w ramach ONZ i OBWE" - powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych.
Ze swej strony Popescu dodał, że "wycofanie wojsk rosyjskich pozostaje priorytetem polityki zagranicznej Mołdawii". Podkreślił również znaczenie usunięcia i zniszczenia amunicji, która znajduje się na terenie Mołdawii. Według niego, zarówno Mołdawia, jak i Rosja są tym zainteresowane.
"Omówiliśmy również współpracę w sektorze energetycznym, w tym niedawno podpisany kontrakt, który pokazuje, że współpraca jest możliwa w pragmatyczny sposób" - powiedział Popescu. Ławrow, odpowiadając na pytania dziennikarzy, potwierdził, że nie ma nieporozumień między krajami w "kwestii gazowej". Według Ławrowa, rozmawiano również o zachowaniu języka rosyjskiego w mołdawskim systemie oświaty. Na zakończenie spotkania Popescu zaprosił Siergieja Ławrowa do złożenia ponownej wizyty w Kiszyniowie.