Zdjęcie: Pixabay
02-01-2022 11:55
Na Białorusi 1 stycznia 2022 r. weszło w życie embargo na dostawy szeregu artykułów spożywczych z UE, USA, Kanady, Norwegii, Albanii, Islandii, Macedonii Północnej, Wielkiej Brytanii, Czarnogóry i Szwajcarii. Środek ten jest białoruską kontrsankcją wobec sankcji nałożonych na Białoruś przez kraje zachodnie. Wprowadzono je w stosunku do państw, które wcześniej stosowały środki ograniczające wobec władz białoruskich.
Embargo będzie obowiązywać przez sześć miesięcy. Lista sankcyjna wymienia następujące produkty: żywe świnie, mięso bydlęce, świeże, schłodzone, mrożone, wieprzowina świeża, schłodzona i mrożona, podroby bydła i innych zwierząt, mięso drobiowe i podroby jadalne, mięso solone, suszone i wędzone, mąka spożywcza z mięsa i podrobów, mleko i przetwory mleczne, z wyłączeniem produktów bez laktozy, warzywa, z wyłączeniem nasion, owoce i orzechy, tłuszcz ze świń, drobiu, bydła, owiec lub kóz, stearynę smalcową i inne oleje zwierzęce, kiełbasy i podobne produkty, wyroby cukiernicze (wyjątek dotyczy kakao w proszku, sól, pozostałe produkty spożywcze.
Ogólnie rzecz biorąc, lista białoruskiego rządu jest zbliżona do embarga na żywność nałożonego przez rząd rosyjski w odpowiedzi na sankcje w 2014 roku. Ryby i owoce morza nie zostały objęte zakazem krajowym. Dekret przewiduje szereg wyjątków. Zakaz nie obejmuje m.in. towarów, które zostały przywiezione przed wejściem w życie dekretu, a także towarów przywiezionych: do użytku osobistego. Ponadto możliwy będzie import towarów w ramach kontyngentów, które zostaną ustalone zgodnie z przyjętą uchwałą Rady Ministrów przepisem o kontyngentach.