Zdjęcie: kgd.ru
19-10-2023 11:52
Zgodnie z zapowiedziami Rady Kultury Obwodu Królewieckiego, w Królewcu wzniesiono pomnik hrabiego Michaiła Murawjowa - znanego z historii Polski i Litwy generała-gubernatora wileńskiego w czasie tłumienia powstania styczniowego pod przydomkiem "Wieszatiela". Wczoraj dobyło się uroczyste odsłonięcie pomnika.
Obok budynku Instytutu Wysokich Technologii Uniwersytetu Kanta ustawiono brązowy posąg hrabiego o wysokości dwóch i pół metra. Autorem pomnika był moskiewski rzeźbiarz Andriej Sledkow. W ceremonii otwarcia uczestniczyli gubernator Anton Alichanow, szefowa administracji Elena Diatłowa, senator Aleksander Szenderiuk-Żydkow i rektor Uniwersytetu Kanta, Aleksander Fiodorow.
Co istotne, dla Królewca wykonano pomniejszoną kopię pomnika, który do 1915 r. znajdował się w Wilnie. "Podczas odsłonięcia pomnika Michaiła Nikołajewicza w Wilnie w 1898 roku ktoś zauważył, że artysta przedstawił go jako przepełnionego majestatycznym spokojem. Patrzy w przyszłość, w oczy swoich potomków i jakby przegląda swoją działalność państwową. W wieku 15 lat rozpoczął służbę w baterii Rajewskiego (bateria artylerii w trakcie bitwy pod Borodino w 1812 r.- red.), a zakończył ją niedaleko, w regionie północno-zachodnim, gdzie poświęcił swoją energię i pracę, aby wzmocnić rosyjski początek i, w zasadzie, zachować rosyjską jedność" - stwierdził Aleksander Szenderiuk-Żydkow. Według przypisu mediów lokalnych, to gubernator Anton Alichanow zainicjował zbudowanie pomnika w styczniu 2023 roku.
Niewątpliwie pomnik ten jest jednoznacznie symbolem skierowanym przeciwko nie tyle "kulturze Zachodu", ale przede wszystkim przeciwko Polsce i Litwie, a także wolnej Białorusi. Przypomnijmy, że Murawjow działał w celu usunięcia Polaków i wykorzenienia wpływów polskich na Litwie i Białorusi. Murawjow wprowadził zakaz nabywania ziemi przez Polaków i w ogóle katolików. Sprowadzał rosyjskich kolonistów, skonfiskowane majątki były nadawane wyłącznie Rosjanom. Szkolnictwo zostało całkowicie zrusyfikowane, a wszystkie szkoły nierządowe zostały zamknięte. Zlikwidowano 27 spośród 46 klasztorów katolickich. Represje wobec katolicyzmu dotykały również Litwinów.