geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Ukraińcy przeciwni ustępstwom terytorialnym

Dodał: Andrzej Widera

23-07-2024 14:16


Opublikowano następne badanie ukraińskiej opinii publicznej dotyczące postawy społeczeństwa wobec spodziewanych rozmów pokojowych, tym razem przeprowadzone przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS). Według badania, odsetek Ukraińców gotowych na ustępstwa terytorialne w celu jak najszybszego osiągnięcia pokoju i zachowania niepodległości wyniósł w maju 2024 r. 32%, jednak większość obywateli nie zgadza się na żadne ustępstwa terytorialne.

Z badania wynika, że ​​od maja 2023 r. obserwuje się stopniowy wzrost udziału chętnych do ustępstw terytorialnych. Do końca 2023 r. skłonność do ustępstw wzrosła do 19%, w lutym 2024 r. – do 26%, a już w maju 2024 r. – do 32%. Jednocześnie w maju 2024 r. większość Ukraińców, bo 55%, sprzeciwiała się jakimkolwiek ustępstwom terytorialnym.

Jednocześnie wśród ogółu skłonnych do ustępstw 73% chce odgrodzenia od Rosji – zamknięcia granic, wiz i ceł między Ukrainą a Rosją (podobny odsetek wśród sprzeciwiających się jakimkolwiek ustępstwom wynosi 79%). Jeśli chodzi o cele Rosji, respondenci czują się nieco mniej zagrożeni egzystencjalnym charakterem zagrożenia, ale nawet wśród nich 46% uważa, że Rosja dąży do zniszczenia narodu ukraińskiego lub popełnienia fizycznego ludobójstwa (68% wśród tych, którzy sprzeciwiają się jakimkolwiek ustępstwom).

Komentując wyniki sondażu, dyrektor wykonawczy KMIS Anton Hruszecki zauważył, że w maju, kiedy socjologowie pytali o gotowość do ustępstw terytorialnych, inwazja na pełną skalę trwała od ponad dwóch lat, Rosjanie rozpoczęli ofensywę na dużą skalę w obwodzie charkowskim i były opóźnienia w dostawach niezbędnej broni.

„Dlatego fakt, że pomimo wszystkich trudności dzisiejszej rzeczywistości, większość Ukraińców nadal odrzuca ustępstwa terytorialne, oznacza, że szklanka jest „do połowy pełna”. Oczywiście istnieją niepokojące trendy i konieczne jest reagowanie na nie w sposób zrównoważony i konstruktywny, ale nie powinniśmy przesadzać z dramatyzowaniem sytuacji” - powiedział. Według niego ważne jest również to, że w kontekście możliwych „ustępstw” Ukraińcy są przeciwni „pokojowi na jakichkolwiek warunkach”. „Chociaż istnieje ambiwalencja w poglądach Ukraińców i jest to całkowicie normalna sytuacja dla demokratycznych społeczeństw, nie jest ona tak dramatyczna, jak próbują ją przedstawić, a wyniki sondażu pokazują elastyczność Ukraińców w ramach możliwego dialogu” - skomentował Hruszecki.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024