Zdjęcie: Pixabay
23-12-2024 11:33
Zgodnie z wynikami badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS), większość Ukraińców ogólnie popiera ideę przywrócenia statusu posiadacza broni jądrowej, z której Ukraina zrezygnowała w 1994 roku w ramach Memorandum Budapeszteńskiego. Taką opinię wyraziło 73% respondentów, podczas gdy 20% było przeciw, a 7% pozostaje niezdecydowanych. Jednak poparcie dla tej inicjatywy znacząco zmienia się w zależności od okoliczności, w tym ryzyka utraty wsparcia Zachodu.
Kiedy pytanie jest zadawane bez dodatkowego kontekstu, większość obywateli pozytywnie ocenia pomysł przywrócenia broni jądrowej. Natomiast jeśli miałoby to oznaczać utratę wsparcia Zachodu i nałożenie sankcji, poziom poparcia spada do 46%, podczas gdy 44% nie zgadza się z takim scenariuszem, a 10% pozostaje niezdecydowanych. W przypadku, gdyby Ukraina miała wystarczające zasoby, aby utrzymać stabilność do momentu opracowania broni jądrowej, poparcie dla tej idei wzrasta do 58%, nawet przy utracie zachodniej pomocy. Przeciw takiemu rozwiązaniu opowiedziało się 33%, a 8% badanych nie było w stanie zająć jednoznacznego stanowiska.
Co ciekawe, podejście Ukraińców do kwestii broni jądrowej uległo znacznym zmianom od połowy lat 90. W 1994 roku 50% obywateli popierało ideę statusu Ukrainy nieposiadającej BJ, 30% opowiadało się za posiadaniem broni jądrowej, a 20% nie miało wyrobionej opinii. Wówczas temat broni jądrowej nie znajdował się wśród priorytetowych zagadnień dla Ukraińców - jedynie 5% uznawało go za jedno z najważniejszych wyzwań.