geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Ukraina: zapowiedź zmiany kontrowersyjnej ustawy ws. walki z korupcją

Andrzej Widera

25-07-2025 08:50


W odpowiedzi na protesty społeczne i krytykę ze strony partnerów międzynarodowych, prezydent Wołodymyr Zełenski przedstawił w parlamencie projekt ustawy mający na celu przywrócenie niezależności głównym instytucjom antykorupcyjnym – Narodowemu Biuru Antykorupcyjnemu Ukrainy (NABU) i Specjalnej Prokuraturze Antykorupcyjnej (SAP). Projekt przewiduje uniezależnienie SAP od Prokuratora Generalnego poprzez przyznanie jej własnego kierownictwa oraz pełnej autonomii w podejmowaniu decyzji śledczych i procesowych.

Nowe przepisy ograniczają wpływ Prokuratora Generalnego na działalność NABU – nie będzie on mógł wydawać poleceń śledczym ani przekazywać ich spraw innym organom, z wyjątkiem sytuacji, gdy biuro nie jest w stanie funkcjonować. Detektywi NABU będą zobowiązani do wykonywania jedynie poleceń prokuratorów SAP, a wskazówki innych prokuratorów nie będą miały dla nich mocy prawnej.

W projekcie zawarto również obowiązek regularnego przechodzenia badań na wykrywaczu kłamstw przez wszystkich pracowników organów ścigania z dostępem do informacji niejawnych – w tym NABU, SAP, Prokuratury Generalnej, Biura Bezpieczeństwa i Policji. Celem tego rozwiązania jest wykrywanie ewentualnych powiązań z Rosją. W przypadku NABU takie testy mają być przeprowadzane przez wewnętrzny dział kontroli, co – jak podkreślono – jest już stosowaną praktyką.

Projekt ustawy pojawił się krótko po tym, jak Zełenski podpisał wcześniej kontrowersyjny dokument osłabiający niezależność NABU i SAP, co doprowadziło do masowych protestów w Kijowie i innych miastach. Uczestnicy demonstracji domagali się weta i obrony niezależności instytucji antykorupcyjnych. Część deputowanych przyznała, że poprzednie głosowanie było błędem i zapowiedziała poparcie dla nowej inicjatywy.

Zełenski zapewnia, że nowy projekt powstał we współpracy z przedstawicielami NABU, SAP, organów ścigania oraz z udziałem ekspertów z Unii Europejskiej, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Podkreślił, że dokument „gwarantuje rzeczywistą niezależność instytucji antykorupcyjnych” oraz wprowadza mechanizmy zabezpieczające je przed wpływami zewnętrznymi, w tym rosyjskimi.

W odpowiedzi na kryzys wokół niezależności instytucji antykorupcyjnych, część deputowanych otwarcie przyznała się do błędu, jakim było poparcie wcześniejszej ustawy ograniczającej uprawnienia NABU i SAP. Wielu z nich zaznaczyło, że głosowali podobno w warunkach presji czasowej i niepełnej informacji. Niektórzy, jak deputowany z partii rządzącej, przyznali, że uznają swoje głosowanie za poważne potknięcie i zadeklarowali gotowość do szybkiego naprawienia sytuacji. Podkreślali, że siłą demokracji jest słuchanie głosu społeczeństwa, które masowo sprzeciwiło się osłabieniu antykorupcyjnych instytucji. W ich ocenie nowy projekt ustawy daje realną szansę na odzyskanie zaufania obywateli oraz partnerów zagranicznych i przywraca niezbędne gwarancje niezależności NABU i SAP.

Według zapowiedzi parlamentarzystów, głosowanie nad projektem może odbyć się już w ostatnich dniach lipca, podczas nadzwyczajnego posiedzenia parlamentu. Zarówno prezydent, jak i kierownictwo NABU i SAP apelują o pilne przyjęcie ustawy, by uniknąć paraliżu działań antykorupcyjnych i przywrócić zaufanie do systemu sprawiedliwości.


opr. wł.
Wirtualna kawa za pomocą portalu suppi.pl:

Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024