geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Ukraina o umowie zbożowej i negocjacjach z Rosją

Andrzej Widera

23-07-2022 11:55


Członek ukraińskiej grupy negocjacyjnej z Federacją Rosyjską oraz doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podoliak uważa, że ​​obecnie nie ma podstaw do wznowienia negocjacji z Rosją. Zaznaczył, że Rosjanie żyją „w innym świecie”. "„To iluzoryczny świat wielkiego kraju, który w rzeczywistości jest małym, nieistotnym krajem o niskim poziomie intelektualnym. Ma tylko broń nuklearną, ogromną liczbę broni konwencjonalnej i nośniki energii." - mówił Podoliak.

Podoliak zauważył, że wznowienie negocjacji jest możliwe pod warunkiem wygrania taktycznych bitew armii ukraińskiej na kierunkach południowym i wschodnim. „To są Chersoń, Berdiańsk, dostęp do Morza Azowskiego, powrót Mariupola. To nie powinno być tylko taktyczne wycofanie armii rosyjskiej, ale zniszczenie maksymalnej ilości siły roboczej i sprzętu. Rosja zacznie pytać: „Za co ludzie płacą taką cenę?”. (…) Dlatego trzeba zadać Rosji klęskę militarną, wtedy zasiądziemy do stołu negocjacyjnego” – powiedział.

Tymczasem trzeba wspomnieć, że prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył wczoraj, że ​​podpisana w piątek umowa o odblokowaniu ukraińskich portów dla eksportu zboża w pełni odpowiada interesom Ukrainy, a kraj ma pełną kontrolę nad swoimi portami. „Teraz możemy nie tylko przywrócić działanie naszych portów na Morzu Czarnym, ale także utrzymać dla nich niezbędną ochronę. Zostało to wypracowane z naszym wojskiem i naszym wywiadem. Wojsko zapewniło mi stuprocentową kontrolę nad podejściami do naszych portów." - mówił prezydent Ukrainy.

W Stambule zawarto dwie lustrzane umowy. „Inicjatywa na rzecz bezpiecznego transportu zboża i produktów spożywczych z ukraińskich portów”, których stronami są Ukraina – ONZ – Turcja i Federacja Rosyjska – ONZ – Turcja. W umowie Federacja Rosyjska przyjęła na siebie obowiązek nieatakowania statków cywilnych przemieszczających się przez specjalny tor wodny, do trzech wyznaczonych portów: Odessy, Piwdienny i Czarnomorska. Do tego toru wodnego nie mogą zbliżać się okręty , samoloty ani drony. Ukraina zgodziła się na częściowe rozminowanie morza i zapewnienie bezpiecznego przejścia trasami opracowanymi wspólnie z ukraińskim wojskiem.

Według wyliczeń analityków KSE blokada morska kosztowała ukraińskich rolników 11,9 mld dolarów. Jest to największa strata gospodarki rolno-przemysłowej  w okresie wojny. Przed wojną 75% obrotu towarowego Ukrainy stanowił transport morski. Mówimy o 120 mln ton ładunku rocznie, z czego główną częścią jest zboże. Jak to podają ukraińskie media, z tych trzech portów będzie można eksportować 3 mln ton zbóz miesięcznie.


opr. wł.
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024