geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Szczyt Trójmorza w cieniu Ukrainy

Andrzej Widera

12-04-2024 08:26


Szczyt Trójmorza w Wilnie, który miał skupić się, między innymi, na kwestiach rozwijania transportu między krajami porozumienia, został, co zrozumiałe, zdominowany przez aktualne tematy związane z rosyjską pełnoskalową inwazją na Ukrainę. Biorący udział w obradach Trójmorza prezydent Wołodymyr Zełenski apelował o dostarczenie swojemu krajowi środków obrony przeciwlotniczej.

Na marginesie Szczytu Trójmorza odbyło się spotkanie prezydenta Łotwy Edgarsa Rinkēvičsa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskiego, na którym obaj podpisali nową długoterminową umowę o współpracy w zakresie bezpieczeństwa.

Przyjmując przywódców państw Trójmorza, prezydent Litwy Gitanas Nausėdas przed spotkaniem podkreślił potrzebę odbudowy ukraińskiej gospodarki. Jeżeli chodzi o same obrady Trójmorza, przybyły na spotkanie prezydent Estonii Alar Karis podkreślił współpracę Europy Północnej i Południowej. „Połączenia między Północą a Południem są nie tylko priorytetem, są one koniecznością geopolityczną” – powiedział estoński prezydent.

Prezydent Karis powiedział, że priorytetami Estonii na spotkaniu jest pomoc dla Ukrainy i Rail Baltica. Z kolei Kiriakos Mitsotakis premier Grecji - kraju, który niedawno dołączył do 3SI i geograficznie spina porozumienie - stwierdził, że Szczyt Trójmorza odbywa się w czasie „przewrotu geopolitycznego w Europie”. „Grecja może wnieść znaczący wkład w Inicjatywę Trójmorza otwierając południowy szlak komunikacyjny (...) z południa na północ” – powiedział premier Grecji.

Reprezentujący na spotkaniu Komisję Europejską Virginijus Sinkevičius powiedział, że główny nacisk zostanie położony na wzmocnienie regionu i Europy jako całości. Według niego Europa potrzebuje także jedności w zmniejszaniu zależności od krajów trzecich. „Udało nam się zmniejszyć naszą zależność od rosyjskich paliw kopalnych, teraz czas zapewnić strategiczną niezależność od chińskich surowców” – stwierdził przedstawiciel UE.

Na koniec warto odnotować dwie kwestie. Prezydent Nausėda pogratulował nowemu partnerowi – Japonii – przyłączenia się do inicjatywy, co wzmacnia znaczenie porozumienia gospodarczo-politycznego. Natomiast warto także zauważyć dość małe zainteresowanie mediów przebiegiem samych obrad, a które skupiły się na tym co działo się na marginesie szczytu, co wczoraj niewątpliwie zdominowały sprawy związane z toczącą się wojną na Ukrainie.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024