geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Kaliningradzki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: ivbogdan.com Flickr

Sytuacja na froncie do 08.00 26 lutego

Andrzej Widera

26-02-2022 09:05


Mer Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że noc w Kijowie była trudna. Ale w stolicy nie ma wojsk rosyjskich, Próbowali wejść do Kijowa z kierunku Żytomierza i Hostomla, ale atak ten został odparty. Po długich walkach wojska ukraińskie w nocy odbiły kijowską hydroelektrownię (HPP) .Obiekt jest całkowicie pod kontrolą Ukrainy . Personel techniczny wrócił do pracy. Od 8:30 26 lutego HPP działa normalnie.

Około godziny 3 nad ranem podjęto próbę ataku na jeden z oddziałów Gwardii Narodowej w Winnicy. Punkt kontrolny został zaatakowany z pojazdu cywilnego, który zbliżał się z dużą prędkością. W odpowiedzi Gwardia Narodowa otworzyła ogień.

Wojska rosyjskie rozpoczęły przerzucanie jednostek rezerwowych na tereny sąsiadujące z Ukrainą i kontynuują naloty na lotniska, zgrupowania Ukraińskich Sił Zbrojnych na wschodzie i w północnej części obwodu kijowskiego. Pojedyncze naloty przeprowadzono w rejonach Sum, Połtawy, Mariupola.

Doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Michaił Podolak wygłosił kilka oświadczeń:
Sytuacja na Ukrainie jest całkowicie pod kontrolą, ale wojska rosyjskie atakują we wszystkich kierunkach.
Rankiem 26 lutego wiadomo, że ponad 3500 rosyjskich żołnierzy zginęło, prawie 200 żołnierzy dostało się do niewoli.
Rosja wykorzystała prawie wszystkie środki, aby zdobyć przyczółek w Kijowie, ale wszystkie ataki zostały odparte.

Nikołajew został obroniony. Ukraińska obrona powietrzna odparła atak wroga. Lądowanie wroga w Oczakowie zostało odparte, powiedział szef Obwodowej Administracji Państwowej Nikołajewa Witalij Kim.

Z Morza Czarnego nieprzyjaciel wystrzelił morskie pociski manewrujące Kalibr na cele na całym obszarze Ukrainy.
Lotnictwo taktyczne Federacji Rosyjskiej jest kontrolowane z terytorium Białorusi i Krymu.
Na terenie Mozyrza znajdują się batalionowe grupy taktyczne 35 Armii Wschodniego Okręgu Wojskowego, które mogą być wykorzystywane do uderzeń na cele na terenie Ukrainy.

W kierunku Słobożańskiego grupa operacyjna Sił Zbrojnych Ukrainy powstrzymała ofensywę wroga i nadal prowadzi bitwy obronne w obwodzie charkowskim. W Ochtyrce toczą się bitwy miejskie. W nocy w rejonie Charkowa działały grupy dywersyjne i rozpoznawcze , Rosjanie ponieśli ciężkie straty – ponad 100 jednostek pojazdów opancerzonych i setki zabitych żołnierzy.
"Nasi żołnierze bohatersko bronią granic miasta Charkowa. Blokujemy wszystkie kierunki" - powiedział szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Oleg Sinegubow.
Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy odpierają naloty wroga, zniszczony został wojskowy samolot transportowy IL-76MD z desantem rosyjskich wojsk okupacyjnych.

Szacunkowe straty przeciwnika to:
samoloty - 14 szt.,
śmigłowce - 8 szt.,
czołgi - 102 szt.,
transportery- 536 szt.,
działa - 15 szt.,
SAM BUK-1 szt.


opr. wł.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021