Zdjęcie: Twitter / X
09-12-2024 14:03
Zarzuty szpiegostwa zostały postawione Eduardasowi Manovasowi członkowi opozycyjnej partii Związek Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci. Zatrzymany przebywa w areszcie od stycznia. Podejrzany zgodził się na współpracę w 2018 roku i miał możliwość kontaktu z najwyższymi liderami partii. Na razie nie ujawniono, czy inne osoby mogły współpracować z podejrzanym.
Eduardas Manovas ma 82 lata, był kandydatem na radnego miasta Szawle. W 2005 roku wstąpił do Partii Konserwatywnej. Urodził się w 1942 r., mieszkał w Szawlach. Wskazał, że ma dwójkę dzieci, które mieszkają w Moskwie. Ma obywatelstwo rosyjskie, ale jest narodowości litewskiej. Manovas interesował się nie tylko fotografią, ale także organizował wystawy. „Zebrane informacje nie są tajne, ale interesujące dla Rosji i istotne: o działalności partii politycznych, działalności wygnańców, obronności Litwy, polityce wewnętrznej i zagranicznej, przygotowaniach do ćwiczeń, potencjale obronnym” – powiedział Remigijaus Bridikis, oficer wywiadu. U podejrzanego znaleziono i skonfiskowano szpiegowski sprzęt nadawczo-odbiorczy.
Poziom konspiracji określa także fakt, że podejrzany otrzymywał zadania szpiegowskie za pomocą specjalnego kanału łączności radiowej, według ściśle określonego harmonogramu, a nagroda pieniężna za wykonanie zadań oraz środki finansowe na działalność od 2023 roku przekazywane były, gdy specjalnie w tym celu podejrzany udał się za granicę.
Ze swojej strony organy ścigania nie ujawniają tożsamości podejrzanego, ale wskazują, że jest on w wieku emerytalnym, ma podwójne obywatelstwo litewskie i rosyjskie, a także jest członkiem Litewskiego Związku Wygnańców i Więźniów Politycznych. Według Sauliusa Skvernelisa, przewodniczącego Seimasu, Komitet Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Sejmu został poinformowany o tej sprawie w ostatniej kadencji parlamentu.
„Członkowie komisji zostali poinformowani o tym fakcie”, powiedział, podkreślając, że informacje te były całkowicie poufne. Skvernelis podkreślił, że ważne jest, aby zrozumieć, że „jesteśmy atakowani”. „Wszyscy muszą zdać sobie sprawę, że Litwa jest obiektem inwazji i, jak widać, nawet najświętsza partia, która jest strażnikiem niepodległości, może mieć również słabości” - powiedział.
Rosyjski wywiad wojskowy interesował się wrażliwymi informacjami politycznymi, ekonomicznymi i dotyczącymi bezpieczeństwa. Wiadomo było, że mężczyzna regularnie podróżuje do Rosji i odwiedza mieszkających tam krewnych. Minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė powiedziała, że podejrzanemu o szpiegostwo na rzecz Rosji może zostać odebrane obywatelstwo litewskie. Vytautas Landsbergis, honorowy przewodniczący TS-LKD, twierdzi, że powiązanie szpiegostwa na rzecz Kremla z konserwatystami jest sukcesem rosyjskiego wywiadu.