Zdjęcie: Wikipedia
21-04-2022 11:42
Dzisiaj 101 posłów głosowało za przyjęciem poprawek do litewskiej konstytucji, czterech było przeciw, a 22 wstrzymało się od głosu. Do tej pory w wyborach do litewskiego Sejmu mogła startować każda osoba, która ukończyła 25 lat.
Marius Matijošaitis, 29-letni członek Partii Wolności i obecnie najmłodszy poseł, powiedział, że obniżenie granicy wieku, od którego można kandydować do Sejmu, doprowadzi do bardziej ukierunkowanej reprezentacji młodych ludzi i "zwróci większą uwagę na kwestie polityki młodzieżowej w programie prac Sejmu". Zwrócił uwagę, że limity wiekowe w Parlamencie Europejskim i radach gmin są jeszcze niższe - odpowiednio 21 i 18 lat.
Jonas Jarutis z opozycyjnej partii Valstiečių-Zieloni przekonywał, że 21-latkowie mają zbyt małe doświadczenie i wykształcenie, by "wziąć na siebie ogromną odpowiedzialność kierowania państwem". "21-latek, który nie widział nic w życiu, w najlepszym wypadku zacząłby rządzić krajem po ukończeniu szkoły średniej. Uważam, że kierowanie państwem wymaga przynajmniej minimalnego doświadczenia życiowego. Młodzi ludzie w tym wieku powinni być może najpierw odbyć służbę wojskową, ukończyć studia, a następnie dostać się do Parlamentu. Parlament nie jest miejscem do nauki" - wyjaśnił Jarutis.
Przyjęcie poprawek do konstytucji wymaga dwóch głosowań, przy czym między każdym z nich należy zachować co najmniej trzymiesięczną przerwę. Każde przyjęcie wymaga, by za poprawkami głosowało co najmniej 94 deputowanych. We wrześniu, podczas pierwszego głosowania, 95 posłów głosowało za przyjęciem poprawki zastępującej obecny wiek 25 lat wiekiem 21 lat, jeden był przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu. Poprawka dotycząca obniżenia granicy wieku kandydatów do Sejmu została zgłoszona przez Marszałka Sejmu Viktoriję Čmilytė-Nielsen, liderkę Ruchu Liberalnego, w poprzedniej kadencji parlamentu.