geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Rozmowy w Tyraspolu i sprawa Ignatiewa

Andrzej Widera

12-01-2024 09:24


16 stycznia w Tyraspolu w siedzibie OBWE mołdawski wicepremier ds. reintegracji Oleg Serebrian spotka się z szefem departamentu polityki zagranicznej Naddniestrza Witalijem Ignatiewem. Poinformował o tym departament naddniestrzański, zauważając, że spotkanie przedstawicieli politycznych odbędzie się z udziałem mediatorów i obserwatorów w procesie negocjacyjnym.

Jak poinformował Tyraspol, delegacja naddniestrzańska zamierza omówić na spotkaniu „nieuzasadnione żądanie ceł na towary przedstawicieli gospodarczych Naddniestrza, przeszkody w dostawach eksportowych przedsiębiorstw przemysłowych Naddniestrza, a także producentów alkoholu, import wyrobów medycznych sprzętu diagnostycznego do Naddniestrza, próby pobrania opłat od przedsiębiorstw z regionu za zanieczyszczenie środowiska, wznowienie funkcjonowania punktów rejestracji pojazdów, a także naruszenie ustawowych praw mieszkańców Naddniestrza do swobodnego przemieszczania się, w tym powrotu do stałego miejsca zamieszkania pobytu na terytorium Naddniestrza.”.

Mołdawskie Biuro Reintegracji już wcześniej stwierdziło, że przedmiotem negocjacji będą z kolei kwestie "kontrpodatków", czyli zapowiedź wprowadzenia przez Naddniestrze, własnych podatków na przedstawicieli Mołdawii mieszkających w Naddniestrzu.

Tymczasem warto zauważyć, że kilka dni temu ukraińska służba SBU, wezwała Witalija Ignatiewa do stawienia się, jako obywatela Ukrainy,  w biurze SBU w Winnicy, aby „otrzymać pisemne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa”. Ignatiew jest podejrzany o naruszenie przepisów karnych „Naruszenie integralności i nienaruszalności terytorialnej”, w którym zawarte są „publiczne wezwania do zmiany granic Ukrainy”. Jest on również podejrzany o prowadzenie działalności wywiadowczej we współpracy z państwem-agresorem.

Sytuacja jest delikatna, jak zauważają media w Kiszyniowie. Warto wziąć pod uwagę, że w Mołdawii obowiązuje ustawa o międzynarodowej pomocy prawnej. Zgodnie z nim Mołdawia może na żądanie udzielić pomocy prawnej innemu państwu. Pomoc prawna obejmuje m.in. doręczanie czynności procesowych oraz ekstradycję (zatrzymanie i przekazywanie przez jedno państwo do drugiego osób podejrzanych lub oskarżonych o popełnienie przestępstwa albo osób już skazanych przez organy sądowe innego państwa)

Kolejnym narzędziem, z którego może skorzystać Ukraina, jest umieszczenie Ignatiewa na międzynarodowej liście osób poszukiwanych. W tym przypadku możliwa jest także ekstradycja. Jednak de facto władze Mołdawii nie kontrolują terytorium Naddniestrza, co może skomplikować proces. "Nie wiadomo jak potoczy się cała sytuacja" - mówią byli dyplomaci Mołdawii.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024