Zdjęcie: Pixabay
29-05-2023 13:23
Według Andrzeja Korkusa prezesa zarządu agencji pracy tymaczasowej EWL, 78 procent Ukraińców przebywających w Polsce pracuje. Odsetek ten jest bardzo wysoki zarówno wśród migrantów przedwojennych, jak i uchodźców, którzy przyjechali do nas po 24 lutego 2022 roku. Polski rynek pracy dobrze sobie poradził z przyjęciem dużej fali nowych pracowników, mało tego, potrzebuje ich jeszcze więcej, szczególnie w okresie prac sezonowych.
"W przypadku emigrantów zarobkowych aktywność zawodowa wynosi 83 proc., w przypadku uchodźców – 71 proc. To nieduża różnica. Tym, co odróżnia dwie grupy, jest fakt, że wśród uchodźców dominują kobiety, które przyjechały z dziećmi. W grupie badawczej, którą obserwowaliśmy, zauważyliśmy pięciokrotny wzrost liczby osób, które przyjechały do Polski z dziećmi – powiedział Andrzej Korkus.
"Jednak wielu Ukraińców w Polsce wciąż pracuje poniżej swoich kwalifikacji. Jak wynika z IV edycji badania „Obywatele Ukrainy w Polsce i na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy” przeprowadzonego przez EWL, Fundację EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, obniżył się odsetek ukraińskich obywateli wykonujących pracę w Polsce zgodną z ich kwalifikacjami – i to niemal dwukrotnie. Obecnie wynosi on jedynie 35 procent wobec 68 procent w 2021 roku. Ponad połowa pracujących w naszym kraju uchodźców wojennych deklaruje, że podjęta przez nich praca nie odpowiada zdobytym przez nich kwalifikacjom." - czytamy w artykule.
Warto zauważyć, że podobnie wysokie zaangażowanie do pracy panuje wśród Ukraińców na Litwie. Ponad 24 200 Ukraińców zostało tam zatrudnionych od początku pełnoskalowej wojny. To połowa wszystkich Ukraińców w wieku produkcyjnym, którzy przybyli na Litwę. Łącznie od początku wojny z pomocy służb zatrudnienia skorzystało około 12900 Ukraińców. Jednak liczba Ukraińców poszukujących pracy spada - pod koniec kwietnia w litewskich Urzędach Pracy zarejestrowanych było 3500 osób, w porównaniu do 3700 pod koniec lutego. Natomiast w Estonii, w maju pracowało ponad 12000 Ukraińców, którzy otrzymali tymczasową ochronę (20-64 lata), natomiast 5268 osób było zarejestrowanych jako bezrobotni. Na Łotwie od 2022 roku zarejestrowano 36 648 obywateli ukraińskich, a 31 257 uchodźców otrzymało dokumenty pobytowe z prawem do zatrudnienia. W styczniu Evita Simsone, dyrektorka Państwowej Agencji Zatrudnienia informowała, że ponad 10000 ukraińskich pracowników weszło na łotewski rynek pracy.