Zdjęcie: Wikipedia
10-01-2024 14:38
W pierwszym czytaniu Rada Najwyższa głosowała za projektem ustawy o lobbingu, którego przyjęcie jest właściwie ostatnim z postulatów Komisji Europejskiej sformułowanych w listopadowym raporcie o rozszerzeniu. Za przyjęciem projektu ustawy głosowało 309 posłów ludowych, nikt nie był przeciwny, a 15 wstrzymało się od głosu.
Przyjęcie odpowiedniej ustawy jest jednym z czterech zaleceń Komisji Europejskiej, których wdrażanie Ukraina musiała zakończyć do marca, jak wynika z listopadowego raportu KE na temat rozszerzenia. Na razie jest to praktycznie jedyny warunek. Nie wiadomo jeszcze, jakie są oceny przyjętego w środę przez Unię Europejską projektu ustawy.
Projekt ustawy proponuje m.in. zdefiniowanie:
terminologii z zakresu lobbingu;
prawa i obowiązki podmiotów lobbujących;
metody wywierania wpływu;
zasady etycznego postępowania podmiotów lobbujących;
utworzenie Rejestru Przejrzystości, którego właścicielem i administratorem jest Krajowa Agencja Przeciwdziałania Korupcji;
procedura rejestracji w rejestrze służącym przejrzystości i wyjątki od niej;
dostęp do Rejestru Przejrzystości (otwarty i bezpłatny);
raportowanie podmiotu lobbującego wpisanego do Rejestru Przejrzystości;
mechanizmy monitorowania działalności podmiotów lobbujących poprzez monitorowanie przestrzegania przepisów dotyczących lobbingu.
Celem przyjęcia projektu ustawy jest zapewnienie podstaw prawnych lobbingu na Ukrainie zgodnie z międzynarodowymi praktykami i standardami.