geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Rada Europy inicjuje powołanie Trybunału Specjalnego w sprawie zbrodni agresji wobec Ukrainy

Andrzej Widera

15-05-2025 08:45


Rada Europy podjęła wczoraj decyzję o wsparciu Ukrainy poprzez zapoczątkowanie procesu powołania Specjalnego Trybunału do spraw zbrodni agresji wobec tego kraju. Państwa członkowskie zdecydowały się na jego ustanowienie w ramach struktur Rady Europy, co – jak zaznaczył Sekretarz Generalny Alain Berset – wymaga teraz determinacji politycznej i zapewnienia odpowiedniego finansowania. „Naszą drogą jest sprawiedliwość – i musi zwyciężyć” – podkreślił.

Podczas posiedzenia Komitetu Ministrów Rady Europy w Luksemburgu Ukraina oficjalnie przekazała list intencyjny oraz projekty niezbędnych dokumentów dotyczących powołania trybunału. Dokumenty wręczył sekretarz stanu MSZ Ołeksandr Karasiewycz. „To więcej niż akt prawny – to moralne zobowiązanie wobec odpowiedzialności, pokoju i rządów prawa” – powiedziała Iryna Mudra z Kancelarii Prezydenta Ukrainy. Wraz z tą formalnością Ukraina i Rada Europy przybliżyły się do podpisania umowy międzynarodowej, która oznaczać będzie de facto utworzenie trybunału.

Równolegle postępują prace nad systemowymi rozwiązaniami w sprawie dzieci siłą deportowanych przez Rosję. Parlament Ukrainy uchwalił ustawę definiującą status dziecka deportowanego lub przymusowo przesiedlonego w wyniku działań wojennych. Ustawa stanowi fundament dla procesu ich powrotu, reintegracji i adaptacji na terytorium Ukrainy. Dzieci, które zostały ranne, uprowadzone, przetrzymywane, przymusowo zwerbowane, straciły rodziców lub doznały przemocy – zostają objęte szczególną ochroną.

W ramach Ministerstwa Sprawiedliwości rozpoczęła działalność Międzyresortowa Komisja ds. weryfikacji informacji o dzieciach deportowanych i przymusowo przesiedlonych. Jej zadaniem jest analiza i potwierdzanie przypadków siłowego przenoszenia dzieci na okupowane tereny lub do Rosji. Jak zaznaczyła przewodnicząca komisji, wiceminister sprawiedliwości Ludmyła Sugak, proces ten wspierany jest przez specjalnie utworzony Rejestr, w którym gromadzone są zweryfikowane dane. „Komisja łączy przedstawicieli kluczowych instytucji państwowych, co umożliwia kompleksową i obiektywną ocenę każdego przypadku” – powiedziała Sugak.

Komisja działa w sytuacji całkowitej odmowy współpracy ze strony Rosji, która nie udostępnia żadnych informacji dotyczących losu deportowanych dzieci. Wobec tego, jak zauważono, uruchomienie mechanizmu weryfikacji państwowej ma zasadnicze znaczenie dla dalszych działań zmierzających do ich powrotu. W świetle tych wydarzeń zarówno inicjatywa Trybunału, jak i system ochrony dzieci stają się wyrazem odpowiedzi prawa międzynarodowego na największe zagrożenie dla pokoju w Europie XXI wieku.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024