geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Protest Naddniestrza wobec Mołdawii w ONZ [AKTUALIZACJA]

Dodał: Andrzej Widera

06-10-2022 13:45


Oficjalny przedstawiciel regionu naddniestrzańskiego w Rosji Leonid Manakow powiedział na posiedzeniu Rady Praw Człowieka ONZ, że Kiszyniów w ostatnim czasie "zwiększył presję" na region naddniestrzański i narusza prawa i wolności lokalnych mieszkańców. Zaapelował do społeczności międzynarodowej o pomoc w rozwiązaniu problemu z Kiszyniowem.

Manakow zarzucił Mołdawii ograniczenie importu towarów i leków, zakaz ruchu pojazdów zarejestrowanych w Naddniestrzu, a także nowe ograniczenia w sektorze bankowym i w przemieszczaniu się mieszkańców regionu. "Prosimy Radę o ocenę tego destrukcyjnego podejścia Mołdawii i zachęcenie Kiszyniowa do ścisłego przestrzegania wszystkich podpisanych wcześniej porozumień z Naddniestrzem" - powiedział przedstawiciel regionu naddniestrzańskiego na sesji Rady ONZ.

Tymczasem dzisiaj mołdawski minister spraw zagranicznych i integracji europejskiej Nicu Popescu wezwał ambasadora Rosji w Mołdawii Olega Wazniecowa. Popescu poinformuje ambasadora Rosji o stanowisku Mołdawii w sprawie „nielegalnej próby aneksji ukraińskich terytoriów przez Rosję”.

„MFAEI nie uznało i nie uzna w przyszłości wyników tzw. referendów prowadzonych przez Rosję na okupowanych terytoriach Ukrainy. W najostrzejszych słowach potępiamy próby nielegalnej aneksji tych terytoriów ukraińskich. Jest to sprzeczne ze wszystkimi zasadami prawa międzynarodowego” – czytamy w oświadczeniu MFAEI.

Aktualizacja godz. 13:45

Mołdawskie Biuro Reintegracji stwierdziło, że Kiszyniów jest „oszołomiony” faktem, że przedstawiciele nieuznanego Naddniestrza mogą uczestniczyć w posiedzeniach Rady Praw Człowieka ONZ. Jak zauważyło Biuro, sytuacje kryzysowe, w których Tyraspol oskarża Kiszyniów, są  sztucznie kreowane przez władze Naddniestrza. W ten sposób Biuro skomentowało wypowiedź przedstawiciela Naddniestrza Leonida Manakowa na posiedzeniu Rady ONZ.

"Oskarżenia Naddniestrza celowo obarczają władze mołdawskie winą za sytuacje kryzysowe sztucznie wywołane przez sam Tyraspol. Są to: kategoryczna odmowa ujednolicenia rejestrów towarów zgodnie z wymogami międzynarodowymi, prześladowanie i karanie osób wyrażających niezadowolenie z sytuacji w Naddniestrzu, niedostępność tego regionu dla mediów, obrońców praw człowieka i urzędników z prawego brzegu w celu obiektywnego ustalenia istotnych faktów" - podało Biuro Reintegracji.

"Po raz kolejny pojawia się zasadne pytanie: w czyim charakterze i w imieniu jakiego państwa członkowskiego ONZ działał wspomniany obywatel, jaki jest status reprezentowanej organizacji i przez kogo została ona upoważniona lub uznana na arenie międzynarodowej. Interesy i prawa ponad 350 tysięcy mieszkańców regionu naddniestrzańskiego, posiadających obywatelstwo Republiki Mołdawii, mogą być wyrażane jedynie przez organy i urzędników upoważnionych do tego w ramach ustalonej prawnie procedury i mających zobowiązania w ramach traktatów międzynarodowych, do których przystąpiła Mołdawia" - podkreśliło Biuro Reintegracji.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024