geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Propozycja Ukrainy podczas rozmów w Stambule

Andrzej Widera

29-03-2022 15:20


"Ministerstwo Obrony FR, aby zwiększyć wzajemne zaufanie i stworzyć warunki do dalszych negocjacji oraz osiągnąć ostateczny cel, jakim jest zgoda na podpisanie wspomnianego traktatu, postanowiło zdecydowanie zmniejszyć aktywność wojskową na kierunkach kijowskim i czernihowskim" - powiedział rosyjski wiceminister obrony Aleksandr Fomin po rozmowach ze stroną ukraińską. Szczegółowych informacji udzieli Sztab Generalny Sił Zbrojnych Rosji po powrocie delegacji rosyjskiej do Moskwy.

Tymczasem delegacja ukraińska na rozmowy w Stambule przedstawiła projekt traktatu o gwarancjach bezpieczeństwa, który mógłby położyć kres działaniom militarnym. Szef delegacji, Dawid Arachamia, poinformował o tym podczas konferencji prasowej. Powiedział, że za zwycięstwo uważa przeniesienie negocjacji z Białorusi do Turcji, którą Ukraina postrzega jako jednego z głównych gwarantów bezpieczeństwa kraju. Zauważył, że wraz z wybuchem wojny system bezpieczeństwa w Europie został zakłócony. Kijów stawia raczej na porozumienia dwustronne niż na rozwiązania wielostronne.

Powiedział, że dziś strona ukraińska wyszła z propozycją nowego systemu gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. Podkreślił, że podczas dzisiejszych rozmów nic jeszcze nie zostało podpisane. "Proponujemy, aby był to traktat międzynarodowy, który podpiszą wszyscy gwaranci bezpieczeństwa" - powiedział Arachamia.

Podkreślił, że traktat powinien zostać ratyfikowany przez parlamenty, tak aby stanowił konkretny mechanizm bezpieczeństwa międzynarodowego dla Ukrainy. Arachamia powiedział, że traktat będzie analogiczny do artykułu 5 traktatu NATO, nawet w bardziej rygorystycznej formie, ponieważ konsultacje będą trwały nie dłużej niż 3 dni, po czym państwa gwarantujące będą musiały udzielić Ukrainie pomocy wojskowej.

"To jest nasza propozycja. Kogo widzimy wśród gwarantów? Widzimy przede wszystkim państwa Rady Bezpieczeństwa ONZ: jest to Wielka Brytania, Chińska Republika Ludowa, jest tam również Federacja Rosyjska, ale zastrzeżemy, że osobno, Stany Zjednoczone, Francja, Turcja, na której terytorium teraz jesteśmy, Niemcy, Kanada, Włochy, Polska, Izrael" - powiedział. Traktat zakłada również, że jego strony nie będą po prostu sprzeciwiać się wejściu Ukrainy do UE, ale będą go ułatwiać.

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podoliak powiedział, że wprowadzenie w życie traktatu wymaga przeprowadzenia referendum, a następnie jego ratyfikacji przez parlamenty państw i Ukrainy.

"Jeśli chodzi o taką kwestię, jak na przykład Krym. Jest to również zapis w traktacie, w którym planujemy ustalić stanowisko Rosji i Ukrainy. Proponujemy przeprowadzenie dwustronnych negocjacji w sprawie statusu Krymu i Sewastopola przez 15 lat. Proponujemy stronie rosyjskiej jeszcze jedną rzecz: że Ukraina i Rosja nie będą używać wojska ani sił zbrojnych żadnego rodzaju w celu rozwiązania kwestii Krymu w tym okresie, kiedy trwają negocjacje" - powiedział Podoliak. Szczególną uwagę poświęcono kwestii terytoriów obwodów donieckiego i ługańskiego. Stanie się ona przedmiotem negocjacji między prezydentami Ukrainy i Rosji.

Przewodniczący delegacji rosyjskiej, Władimir Medinski, powiedział, że negocjacje były konstruktywne. Według niego, strona ukraińska przekazała propozycję, która "jasno formułuje ich stanowisko do włączenia do traktatu". W najbliższym czasie stanowisko to zostanie przedstawione Władimirowi Putinowi i zostanie udzielona odpowiedź.


opr. wł.
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024