geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: presidente.md

Prezydent Mołdawii o reintegracji Naddniestrza

Dodał: Andrzej Widera

27-10-2023 11:33


Prezydent Mołdawii Maia Sandu powiedziała, że rozwiązanie konfliktu naddniestrzańskiego będzie możliwe w określonym kontekście geopolitycznym i jedynie poprzez pozbycie się reżimu separatystów. Jednak, jak dodała Sandu, nie czas jeszcze o tym rozmawiać.

Jak zauważyła Sandu, władze Kiszyniowa chcą reintegracji kraju, a „rząd też ma swoją wizję jak to zrobić, ale nie czas teraz na dyskusję o tym”. „To, jak bardzo jest to realistyczne, zależy oczywiście od kontekstu geopolitycznego. I mamy nadzieję, że będziemy mieli tę szansę, geopolityczną szansę na urzeczywistnienie tej wizji. Na razie głównym zadaniem jest utrzymanie stabilności na obu brzegach Dniestru, aby nie wciągnąć kraju w wojnę” – powiedziała prezydent, podkreślając, że władze Kiszyniowa w dalszym ciągu pracują nad planem reintegracji, który będzie mógł zostać wdrożony w określonym kontekście geopolitycznym.

„Chcę przypomnieć, że to nie jest konflikt między ludźmi z prawego i lewego brzegu. (...) Konflikt ten powstał w wyniku poparcia Moskwy dla reżimu separatystycznego i to poparcie utrzymuje ten reżim przez wiele lat. (...) To oczywiście bardzo niesprawiedliwe, że uniemożliwia się swobodne przemieszczanie się mieszkańcom prawego i lewego brzegu Dniestru. Wszystko to jest karygodne, a rozwiązanie jest jasne – pozbyć się tego separatystycznego reżimu, a wtedy będziemy mogli ponownie zintegrować nasz kraj” – powiedziała prezydent.

Odnosząc się do kwestii przystąpienia do UE do 2030 r., prezydent Sandu uważa, że ​​istnieją dwie opcje. „Idealną opcją jest przyłączenie do UE kraju zreintegrowanego, czyli prawego i lewego brzegu Dniestru. Jeśli tak się nie stanie, jeśli z tego czy innego powodu będzie to niemożliwe, istnieje inna możliwość integracji z UE, najpierw prawy (Mołdawia), potem lewy brzeg (Naddniestrze)” – powiedziała prezydent. Przypomnijmy, że nieco wcześniej w wywiadzie dla zagranicznych mediów Maia Sandu stwierdziła, że ​​konflikt naddniestrzański będzie mógł zostać pokojowo rozwiązany po zwycięstwie Ukrainy w wojnie z Rosją.

W nawiązaniu do Naddniestrza warto przywołać inny fakt. Także dzisiaj media poinformowały, że Rosji udało się przekazać 2500 nowych podręczników do historii do szkół w Naddniestrzu. W podręcznikach dodano część „ Współczesna Rosja ” – o najnowszych wydarzeniach współczesnej historii, w interpretacji rosyjskiej propagandy. Tak więc naddniestrzańskie dzieci w wieku szkolnym dowiedzą się m.in. o „święcie zjednoczenia” Krymu z Rosją, o „terrorze ukraińskich neonazistów” i przygotowaniach Kijowa do ataku na Rosję. I jak to wszystko „nie pozostawiło Putinowi wyboru” poza „specjalną operacją wojskową” mającą na celu „wyzwolenie” terytoriów Ukrainy.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024