geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: presidente.md

Prezydent Mołdawii o reintegracji Naddniestrza

Dodał: Andrzej Widera

27-10-2023 11:33


Prezydent Mołdawii Maia Sandu powiedziała, że rozwiązanie konfliktu naddniestrzańskiego będzie możliwe w określonym kontekście geopolitycznym i jedynie poprzez pozbycie się reżimu separatystów. Jednak, jak dodała Sandu, nie czas jeszcze o tym rozmawiać.

Jak zauważyła Sandu, władze Kiszyniowa chcą reintegracji kraju, a „rząd też ma swoją wizję jak to zrobić, ale nie czas teraz na dyskusję o tym”. „To, jak bardzo jest to realistyczne, zależy oczywiście od kontekstu geopolitycznego. I mamy nadzieję, że będziemy mieli tę szansę, geopolityczną szansę na urzeczywistnienie tej wizji. Na razie głównym zadaniem jest utrzymanie stabilności na obu brzegach Dniestru, aby nie wciągnąć kraju w wojnę” – powiedziała prezydent, podkreślając, że władze Kiszyniowa w dalszym ciągu pracują nad planem reintegracji, który będzie mógł zostać wdrożony w określonym kontekście geopolitycznym.

„Chcę przypomnieć, że to nie jest konflikt między ludźmi z prawego i lewego brzegu. (...) Konflikt ten powstał w wyniku poparcia Moskwy dla reżimu separatystycznego i to poparcie utrzymuje ten reżim przez wiele lat. (...) To oczywiście bardzo niesprawiedliwe, że uniemożliwia się swobodne przemieszczanie się mieszkańcom prawego i lewego brzegu Dniestru. Wszystko to jest karygodne, a rozwiązanie jest jasne – pozbyć się tego separatystycznego reżimu, a wtedy będziemy mogli ponownie zintegrować nasz kraj” – powiedziała prezydent.

Odnosząc się do kwestii przystąpienia do UE do 2030 r., prezydent Sandu uważa, że ​​istnieją dwie opcje. „Idealną opcją jest przyłączenie do UE kraju zreintegrowanego, czyli prawego i lewego brzegu Dniestru. Jeśli tak się nie stanie, jeśli z tego czy innego powodu będzie to niemożliwe, istnieje inna możliwość integracji z UE, najpierw prawy (Mołdawia), potem lewy brzeg (Naddniestrze)” – powiedziała prezydent. Przypomnijmy, że nieco wcześniej w wywiadzie dla zagranicznych mediów Maia Sandu stwierdziła, że ​​konflikt naddniestrzański będzie mógł zostać pokojowo rozwiązany po zwycięstwie Ukrainy w wojnie z Rosją.

W nawiązaniu do Naddniestrza warto przywołać inny fakt. Także dzisiaj media poinformowały, że Rosji udało się przekazać 2500 nowych podręczników do historii do szkół w Naddniestrzu. W podręcznikach dodano część „ Współczesna Rosja ” – o najnowszych wydarzeniach współczesnej historii, w interpretacji rosyjskiej propagandy. Tak więc naddniestrzańskie dzieci w wieku szkolnym dowiedzą się m.in. o „święcie zjednoczenia” Krymu z Rosją, o „terrorze ukraińskich neonazistów” i przygotowaniach Kijowa do ataku na Rosję. I jak to wszystko „nie pozostawiło Putinowi wyboru” poza „specjalną operacją wojskową” mającą na celu „wyzwolenie” terytoriów Ukrainy.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024