geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Poziom niepokoju społeczeństw Litwy i Łotwy

Andrzej Widera

20-11-2023 13:47


Ogólny wskaźnik zdrowia emocjonalnego społeczeństwa Litwy, mierzony drugi rok z rzędu, pokazuje, że odsetek populacji doświadczającej znacznego niepokoju, napięcia i stresu wzrósł z 20% wiosną do 25% jesienią, a główną przyczyną była wojna na Ukrainie i w Izraelu.

Według wyników badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Spinter Research, odsetek osób doświadczających niewielkiego wzrostu negatywnych emocji spadł z 44% do 40%, podczas gdy ogólny wskaźnik osób doświadczających problemów emocjonalnych pozostaje prawie niezmieniony na poziomie 65%. Według badania, od czasu uruchomienia dwuletniego pomiaru dobrostanu emocjonalnego Litwinów wiosną 2022 r., ogólny wskaźnik osób odczuwających niepokój osiągnął 87%.

"Tej jesieni najczęstszymi przyczynami zwiększonego napięcia, niepokoju lub stresu są rosyjska wojna na Ukrainie, nowa wojna w Izraelu i Strefie Gazy oraz różne inne niepokoje na świecie. Aż 39% respondentów wymieniło ten powód, podczas gdy wiosną wojna była źródłem negatywnych emocji dla 17% populacji" - skomentował Paulius Tamulionis, szef Visipsichologai.lt.  Obecnie jedna piąta populacji (19%) odczuwa napięcie, stres i niepokój w pracy, podobnie jak sześć miesięcy temu (22%). Trzecim powodem złego samopoczucia jest wzrost cen i inflacji, który jest wymieniany jako przyczyna niepokoju przez 14% respondentów (poprzednio 13%), a następnie zmartwienia finansowe i ubóstwo na czwartym miejscu (10% obecnie i wiosną).

W minionym tygodniu opublikowano wyniki podobnego badania przeprowadzonego na Łotwie. Według ośrodka badawczego "Norstat" we współpracy z LSM.lv obecnie 45% ludności Łotwy czuje się bezpiecznie, przy czym  jedynie 36% Rosjan mieszkających na Łotwie ma takie poczucie. Analityczka  Łotewskiej Akademii Obrony Narodowej Ieva Bērziņa oceniła, że ​​wskaźnik mówiący, że 45% łotewskiego społeczeństwa czuje się obecnie ogólnie bezpiecznie, można porównać z danymi z badania przeprowadzonego w grudniu ubiegłego roku, w którym 41% respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem „Czuję się bezpiecznie, ponieważ nie ma bezpośredniego zagrożenia militarnego dla Łotwy”.

Istnieją wyraźne różnice w zależności od narodowości. Według badania 51% Łotyszy czuje się na Łotwie bezpiecznie (bardzo bezpiecznie – 4%, raczej bezpiecznie – 47%), 39% obcokrajowców (bardzo bezpiecznie – 7%, raczej bezpiecznie – 32%) i tylko 36% Rosjan (bardzo bezpiecznie – 4 %, raczej bezpieczne) – 32%). "Charakterystyczne dla rosyjskiej społeczności jest również to, że w dłuższej perspektywie nie uważają polityki Rosji za zagrożenie, co wyjaśnia wyższe poczucie bezpieczeństwa w 2022 r. dla tej grupy respondentów, w przeciwieństwie do 2023 r." - kontynuowała ekspertka.

Generalnie na Łotwie najbardziej bezpiecznie czują się mieszkańcy Rygi i Pierīgi (region stołeczny - red.), natomiast mieszkańcy Kurlandii czują się najmniej bezpieczni.Jednak warto zauważyć, że, najczęstsze odpowiedzi dotyczące odczuć niebezpieczeństwa, udzielali mieszkańcy Rygi – 7%.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024