Zdjęcie: Pixabay
20-11-2023 13:47
Ogólny wskaźnik zdrowia emocjonalnego społeczeństwa Litwy, mierzony drugi rok z rzędu, pokazuje, że odsetek populacji doświadczającej znacznego niepokoju, napięcia i stresu wzrósł z 20% wiosną do 25% jesienią, a główną przyczyną była wojna na Ukrainie i w Izraelu.
Według wyników badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Spinter Research, odsetek osób doświadczających niewielkiego wzrostu negatywnych emocji spadł z 44% do 40%, podczas gdy ogólny wskaźnik osób doświadczających problemów emocjonalnych pozostaje prawie niezmieniony na poziomie 65%. Według badania, od czasu uruchomienia dwuletniego pomiaru dobrostanu emocjonalnego Litwinów wiosną 2022 r., ogólny wskaźnik osób odczuwających niepokój osiągnął 87%.
"Tej jesieni najczęstszymi przyczynami zwiększonego napięcia, niepokoju lub stresu są rosyjska wojna na Ukrainie, nowa wojna w Izraelu i Strefie Gazy oraz różne inne niepokoje na świecie. Aż 39% respondentów wymieniło ten powód, podczas gdy wiosną wojna była źródłem negatywnych emocji dla 17% populacji" - skomentował Paulius Tamulionis, szef Visipsichologai.lt. Obecnie jedna piąta populacji (19%) odczuwa napięcie, stres i niepokój w pracy, podobnie jak sześć miesięcy temu (22%). Trzecim powodem złego samopoczucia jest wzrost cen i inflacji, który jest wymieniany jako przyczyna niepokoju przez 14% respondentów (poprzednio 13%), a następnie zmartwienia finansowe i ubóstwo na czwartym miejscu (10% obecnie i wiosną).
W minionym tygodniu opublikowano wyniki podobnego badania przeprowadzonego na Łotwie. Według ośrodka badawczego "Norstat" we współpracy z LSM.lv obecnie 45% ludności Łotwy czuje się bezpiecznie, przy czym jedynie 36% Rosjan mieszkających na Łotwie ma takie poczucie. Analityczka Łotewskiej Akademii Obrony Narodowej Ieva Bērziņa oceniła, że wskaźnik mówiący, że 45% łotewskiego społeczeństwa czuje się obecnie ogólnie bezpiecznie, można porównać z danymi z badania przeprowadzonego w grudniu ubiegłego roku, w którym 41% respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem „Czuję się bezpiecznie, ponieważ nie ma bezpośredniego zagrożenia militarnego dla Łotwy”.
Istnieją wyraźne różnice w zależności od narodowości. Według badania 51% Łotyszy czuje się na Łotwie bezpiecznie (bardzo bezpiecznie – 4%, raczej bezpiecznie – 47%), 39% obcokrajowców (bardzo bezpiecznie – 7%, raczej bezpiecznie – 32%) i tylko 36% Rosjan (bardzo bezpiecznie – 4 %, raczej bezpieczne) – 32%). "Charakterystyczne dla rosyjskiej społeczności jest również to, że w dłuższej perspektywie nie uważają polityki Rosji za zagrożenie, co wyjaśnia wyższe poczucie bezpieczeństwa w 2022 r. dla tej grupy respondentów, w przeciwieństwie do 2023 r." - kontynuowała ekspertka.
Generalnie na Łotwie najbardziej bezpiecznie czują się mieszkańcy Rygi i Pierīgi (region stołeczny - red.), natomiast mieszkańcy Kurlandii czują się najmniej bezpieczni.Jednak warto zauważyć, że, najczęstsze odpowiedzi dotyczące odczuć niebezpieczeństwa, udzielali mieszkańcy Rygi – 7%.